Millet Kütüphanesi’ni kullanmak için Beştepe'deki cumhurbaşkanlığına giderken polislerce önü kesilen KHK’li Rafet Irmak’ın, daha sonra da birçok kez engellendi. GBT sorgusu yapıldı, kendisine birçok soru soruldu, kütüphaneyi kullanmasına izin verilmedi. Uygulamanın kabul edilebilir olmadığını söyleyen Irmak, kütüphaneyi kullanmasını engelleyen gerekçenin yazılı bir şekilde kendisine gösterilmesini istedi. Polisler ise, “Cumhurbaşkanımız sizi istemiyor” yanıtını verdi. Irmak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda suç duyurusunda bulundu.

3 POLİS İFADE ALDI SORUN GÖRMEDİ

Hacı Bişkin'in Gazete Duvar'da yer alan haberine göre Rafet Irmak, 21 Mart’ta evinden yürüyerek cumhurbaşkanlığında bulunan Millet Kütüphanesi'ne gitti. Yolda, kütüphaneye girişte ve kullanma sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Ancak kütüphaneyi tekrar kullanmak için 2 gün sonra yeniden Beştepe'ye yürüyen Irmak’ın bu kez önü defalarca polis tarafından kesildi. Resmi kıyafetli iki polisin yaptığı kimlik sorgusu bir saat sürdü. Daha sonra Terörle Mücadele Şubesi'nden bir polis daha gelerek bir kez daha Irmak’ın ifadesini aldı. Bu işlem de yarım saat sürdükten sonra Irmak serbest bırakıldı.

BİR KEZ DAHA ÖNÜ KESİLDİ: CUMHURBAŞKANI SİZİ İSTEMİYOR

İfade işlemlerinin ardından yoluna devam eden Irmak’ın önü bir kez daha iki polis tarafından kesildi. Polisler bu kez kütüphaneyi giremeyeceğini söyledi. Resmi yazı talep eden Irmak’a herhangi bir karşılık da verilmedi. Irmak, bundan sonra yaşadıklarını savcılıkta şöyle anlattı: “Esmer ve orta boylu olan polis bana, cumhurbaşkanının beni burada istemediğini söyledi. Cumhurbaşkanın kendisi mi bizzat söyledi dediğimde ‘hayır’ dediler. O zaman nasıl cumhurbaşkanlığı kararı oluyor diye sordum. Çantamdaki hukuk kitaplarını gösterip yazılı tebligat yapmalarında, tutanak tutmalarında ısrar ettim. Tartışma benzer ifadelerle devam etti.”

5 POLİS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Irmak, polislerin engellemesine rağmen bir süre sonra kütüphaneye girebildi. Ancak kendisi gibi birçok KHK’linin kütüphaneyi kullandığını belirterek benzer uygulamalarla onların da karşılaşmaması için suç duyurusunda bulundu. Irmak suç duyurusunda şöyle devam etti:

“İşgüzar memurların gerek sayın Cumhurbaşkanımızın, gerekse AK Parti'nin adını kullanarak kendi hatalarını örtbas etmeye çalıştıklarına ve keyfi davrandıklarına defaatle şahit oldum. Konu AK Parti yetkililerine iletildiğinde işgüzar memurların tavır ve ifadelerinin değiştiğini gördüm. Kaldırımda gözaltına alınma ve 1,5 saat kadar rutin GBT sorgulamasının dışına çıkılması bir tarafa bırakılacak olursa, keyfi zorbalığı sayın cumhurbaşkanımız ve külliye üst idari yönetiminin kararıymış gibi göstermeye çalışan 5 polis memuru hakkında işkence, kötü muamele, yazılı bir karar ya da emir olmamasına karşın cumhurbaşkanlığının adının kullanılması suretiyle keyfi muamelede bulunmaları nedeni soruşturma açılmasını, ilgili kamera kayıtlarının incelenmesini talep ederim.”