Pekin, güçlü bir politikacıyı cinsel tacizle suçladığından beri kendisinden haber alınamayan tenis yıldızı Peng Shuai için artan endişe konusunda sessizliğini koruyor.

#MeToo hareketi ile ilk kez iktidardaki Komünist Partinin en üst kademelerini hedef alan iddialar, Kadınlar Tenis Birliği (WTA) tarafından dikkatle takip ediliyor.

WTA "Tam, adil, şeffaf ve sansürsüz bir şekilde soruşturulması" çağrısında bulunurken, mevcut ve eski oyuncular da duydukları korkuyu ifade etmek için sosyal medyada mesajlar paylaştılar.
Artan sorulara yanıt vermesi istendiğinde, dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, "İlgilendiğiniz konuyu duymadım. Bu diplomatik bir soru değil." yanıtını verdi.

Peng'in bu ayın başlarında, eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli'nin kendisine cinsel tacizde bulunduğunun dile getirmiş ancak bu suçlamaların ayrıntıları, Çin internetinden silinmişti. Buna ilişkin yapılan aramalarda artık herhangi bir sonuç çıkmıyor.

PENG'İN SOSYAL MEDYA HESAPLARINA ARTIK ULAŞILAMIYOR

Çin'in Twitter benzeri Weibo platformunda Peng'in sosyal medya hesabı için yapılan aramalar da hiçbir sonuç vermiyor. Ancak hesaba hala bir web sitesi bağlantısı üzerinden erişilebiliyor.

Çin ulusal tenis federasyonu da konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmış değil.

WTA başkanı Steve Simon yaptığı açıklamada, Peng ile ilgili olayların "derin endişe verici" olduğunu söyledi ve iddialarının "son derece ciddiyetle ele alınması" çağrısında bulundu:
"Mutlak önceliğimiz oyuncularımızın sağlığı ve güvenliğidir. Adaletin yerini bulması için sesimizi çıkarıyoruz."

18 kez Grand Slam şampiyonu olan Chris Evert, Twitter'da #WhereIsPengShuai hashtag'ine yol açan en yüksek profilli tenis oyuncusu oldu.

Evert, "Peng'i 14 yaşından beri tanıyorum; hepimiz endişelenmeliyiz; bu ciddi bir durum; o nerede? O güvende mi? Herhangi bir bilgi memnuniyetle karşılanacaktır" şeklinde tweet attı.

"BENİ SEKSE ZORLADI" YAZDIKTAN SONRA ORTADAN KAYBOLDU

Kasım ayı başlarında, 35 yaşındaki Peng sosyal medyada, yetmişlerinde olan Zhang'ın onu sekse "zorladığını" ve birkaç yıl süren ilişkileri olduğunu söylemişti.

Çin'in çevrimiçi sansürcüleri, bildirilen iddiaların kanıtlarını silmek için hızla harekete geçti ve Peng'den o zamandan beri haber alınamadı.

Kaynak: euronews.com