Kaşıkçı cinayeti: 'Suudi Arabistan Başkonsolosu da suçun ortağı'

Altun,  'Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosunun da bu suçun ortağı olduğu anlaşılmaktadır' dedi

Güncel 10.12.2018 - 18:05 10.12.2018 - 18:05

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin "Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosunun da bu suçun ortağı olduğu anlaşılmaktadır" dedi.

"Merhum Suudi gazeteci için adaletin uluslararası hukuk düzleminde aranması uluslararası toplumun çıkarına olacaktır" ifadelerini kullanan Altun, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye’nin iade talebi, Suudi makamlarına 'Kaşıkçı cinayetini tüm detaylarıyla aydınlatmaya hazır olduklarını' dünyaya göstermek için bir fırsat sunmuştur. Öte yandan Kaşıkçı’nın katillerinin iadesini reddetmek, ancak Suudi Arabistan’ı cinayeti örtbas etmeye çalışmakla itham edenleri haklı çıkarır."

2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giren Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan daha sonra haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi, 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise "Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda, daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak: Evrensel

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al