Yarın son sayısıyla okurları karşısına çıkacak olan Karşı gazetesi çalışanları, işgal ettikleri gazete binasından hak ettikleri ödemeler yapılana kadar ayrılmayacaklarını açıkladı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Karşı Gazetesi çalışanları kendilerine hiçbir tebligatta bulunulmadan ve ödeme yapılmadan gazetenin kapatılmasını protesto için gazete binasını işgal etme kararı aldı.

Genel Yayın Yönetmeni Kutlu Esendemir başta olmak üzere yaklaşık 40 gazete çalışanı, ödeme yapılana kadar gazeteyi terk etmeyecek.

Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kutlu Esendemir Ankara büro ve İstanbul'da çalışanların hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden, hiçbir ödeme yapılmadan işlerine son verildiğini belirterek “Bunun üzerine beklemeye geçtik. Haklarımızı alana kadar direnişe devam edeceğiz” diye konuştu.

EREN ERDEM: ÜZGÜNÜZ

Karşı'nın eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem sosyal medyadaki hesabından Karşı'nın kapanması ile ilgili olarak düşüncelerini paylaştı.

İşte Eren Erdem'in Twitter hesabından paylaştığı tweetler:

Bugün Türkiye'nin en "özgür" gazetelerinden biri kapandı. Bunda hepimizin sorumluluğu var. Özgür manşetler ve doğru habercilik yapan bir gazeteyi toprağa verdik. Türkiye'de gazetecilik yapmanın ne kadar zor olduğu aşikar. Fakat, "Karşı" duruşundan hiç taviz vermediği halde defalarca linç edildi. Gazetelerin ömrü, "tirajlarıyla doğru orantılıdır." İyi bir bantta başlayan Karşı, haketmediği bir tiraja indi. O safhada, ya bir örgüte/partiye, ya bir sermayeye yaslanmanız gerekirdi. Bu yapılmadı. Özgür kalmak tercih edildi. Ve gazete kapandı. Bu gazetenin kuruluşunda emeği geçen herkese ve tüm destekçilerine üzüntümü aktarmak istedim. Halkımız, bağımsız mecralara sahip çıkmalı. Sanıyorum, Karşı Gazete web üzerinden devam edecek. Daha çok tıklayarak destek veriniz. Karşı gazetesini "aldığı reklam ile linç edenler" gazetenin bugüne kadar hangi sayısında "sermayeyi kolladığını söylese ya?" Elbette yapabilecek bir şey yok. Keşke yapabilecek bir şey olsaydı... Lakin bağımsızlık böyle birşey... Üzgünüz.

BÖYLE VEDA ETTİ

Karşı Gazete İmtiyaz Sahibi Turan Ababey de, gazetenin internet sitesinde bir veda yazısı kaleme aldı. Gelen bilgilere göre Karşı şimdilik internet üzerinden yayına devam edecek.

İŞTE TURAN ABABEY'İN O YAZISI:

DEĞERLİ OKURLARIMIZA

9 Şubat 2014 Pazar günü yayın hayatına başlayan Karşı Gazetesi yarın (14 Nisan 2014 Pazartesi) son baskısı ile okuyucularına veda ediyor.

Henüz yayın hayatına başlamadan hakkımızda çıkarılan ve okuyucuların kafasını karıştırmaya yönelik Pensilvanya / Cemaat desteği aldığımıza dair söylentilere, çamur at izi kalsın mantığı ile gazetemizi karalamaya çalışanlara ve muhtelif yandaş firmalarca tarafımıza uygulanan reklam sansürlerine rağmen inancımızı kaybetmeden direnerek çıkardığımız Karşı Gazetesi, çıktığı ilk günden bu yana yayınladığı haberler ile halkımıza doğruları aktarmayı vazife bilmiştir.

Bilinmesini isterim ki;

İlk sayıdan yarın raflarda yerini alacak son sayımıza kadar yazılan hiçbir haberin tek bir harfine dahi müdahale etmedim (Reklamlar da dahil). Çalışanlarımız ve yazarlarımız ellerinden gelen özveri ile tüm enerjilerini halka gerçekleri aktarmak için harcadılar. Okuyucularımızın, gazetemizi meydanlarda ellerinde taşıdığını gördüğümde duyduğum sevinç ve gurur ise kelimelerle tarif edilemezdi.

Bunların yanı sıra; ne cemaat, ne paralel yapı, ne siyasetçi ne de her hangi bir partiden destek almadım ve asla böyle bir beklentim ya da talebim olmadı. Aksini iddia edenlerle her platformda yüzleşmeye ve hesaplaşmaya hazırım. İlk sayımızda aldığımız tirajdan (42500) bugünkü tirajımıza (9500) düşmemizde emeği geçen ve bizleri bu sürece getiren herkesi de Allah’a havale ediyor ve sükûnetimi muhafaza ediyorum.

Yeniden yapılanma sürecinde, yayın hayatımıza aynı ilke ve duruşumuzla ve yine yalana karşı gerçeğin sesini duyurmak amacıyla www.karsigazete.com adresinden büyüyerek ve gelişerek devam edeceğiz. Bu süre zarfında değerli okurlarımızın desteklerini sürdürmelerini ve bu yolda bizimle birlikte yürüyeceklerini temenni ediyor ve son olarak bizi bu günlere getiren 94 emekçimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Saygılarımla

Turan Ababey

Karşı Gazete İmtiyaz Sahibi