Kardeşin hakkında dava var denilerek KHK'lının başvurusu reddedildi

KHK'yle ihraç edilen Mevlüt Kaplan’ın mahkemeye yaptığı başvuru, kardeşi hakkında açılan bir dava gerekçe gösterilerek reddedildi.

Güncel 16.01.2021 - 09:42 16.01.2021 - 09:42

Van Su Kanalizasyon İşleri (VASKİ) Müdürlüğü’nde çalışan Mevlüt Kaplan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 10 Ocak 2017'de ihraç edildi. Kaplan'ın ihraç edilmesine "örgütle iltisaklı ve irtibatlı" gerekçe gösterildi. Kaplan, Meclis'te kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu’na "işe iade" talebiyle başvuruda bulundu. Komisyon, Kaplan’ın yaptığı başvuruyu reddetti.  
 
Kaplan, bunun üzerine "Anayasal ve uluslar arası sözleşmelerden doğan haklarının ihlali” ve “Devlet memurluğundan çıkarılmaya ilişkin usule uyulmadığı” gerekçeleriyle Ankara 24’üncü İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Mahkeme de Kaplan’ın başvurusunu reddetti. Mezopotamya Ajansı'ndan Müjdat Can'ın haberine göre, mahkeme, İçişleri Bakanlığı tarafından dosyaya sunulan bilgi ve belgelerde davacının kardeşinin hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla açılan dava bulunduğu gerekçesiyle başvuruyu reddetti.  
 
Kaplan, avukatları aracılığıyla istinaf başvurusunda bulundu. 

Yorumlar