Türkiye Kamu-Sen'in ağustos ayı araştırmasında, bir kişinin yoksulluk sınırının bin 996 lira 41 kuruş olduğu belirtildi.

Araştırma Geliştirme Merkezinin yaptığı ağustos ayına ait yoksulluk sınırı araştırması açıklandı.

Buna göre ağustosta yoksulluk sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,77 oranında oranında yükselerek, bin 996 lira 41 kuruş oldu.

Bir çalışanın kendisi ve ailesinin (4 kişi) insanca yaşaması için gerekli olan en düşük tutarı ifade eden refah sınırı da (asgari geçim haddi) bir ay içinde yüzde 1 artışla 4 bin 78 lira 71 kuruşa çıktı.

Buna göre aylık geliri 4 bin 78 liranın altında kalan ailelerin yoksulluk riski ile karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Araştırmaya göre çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 0,75 oranında artarak bin 542 lira 93 kuruş olarak hesaplandı.

Okulların açılacak olması nedeniyle öğrenim gören çocukların okul harcamalarında yaşanacak artışın aile bütçesine ek yükler getireceği belirtilen araştırmada, ilköğretime giden bir çocuğun aile bütçesine aylık 846 lira 24 kuruş ek yük getirdiği bildirildi.

İlköğretimde okuyan bir çocuğun aile bütçesine getirdiği ek yükün 2013 yılının aynı ayında 734 lira 46 kuruş olarak hesaplandığı hatırlatılan araştırmada, okul masraflarının son bir yılda yüzde 15,2 oranında yükseldiği kaydedildi.