İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nun yanına yapılan inşaatla ilgili yürütmeyi durdurma kararının, yaptıkları itiraz üzerine İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını söyledi.

Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nda yapılması planlanan cami inşaatına ilişkin bir açıklama yaptı.

Topbaş'ın açıklamasından satır başları şöyle:

"Bir cami polemiğinin başlaması bizi rahatsız eden bir şey. Bununla ilgili destek verenler vermeyenler şeklinde bir ayrım rahtsız edici bir şey.

Maalesef siyasete malzeme yapma adına adımlar atıldı. İncelenmiş olsa bu boyutlara gelmezdi. Bahsedilen ibadethane için tahsis edilen alanın koruyla alakası yok.

Ama Validebağ Korusu şeklinde gündeme taşındı. Bölge Üsküdar belediyemizin mülkiyetindedir. İlçe müftülüğü bir talep üzerine bir cami ihtiyacı olduğundan bir talepte bulunmuştur.

Maalesef orada ciddi geginlikler oluşmuş. Müftülüğün talebi üzerine bir plan taldilatına gidildi, dini tesis olarak değiştirildi.

Yürütmenin dururulması ile ilgili bir karar alındı. Biz gelişmeleri yakınen takip ettik. Bir çok olanda detayları izah edildi.

Biz belediye olarak yaptığımız plana sahip çıkma adına yürütme durdurma kararına itirazımız oldu. Yürütmeyi durdurma ve plan iptali mahkeme tarafından kaldırılı. Yani şu anda 5 binlik planımız geçerli. Cami yapılabilir hale geldi.

Biz yargının verdiği kararlara uymak zorundayız. İstanbul 15 milyonluk bir aileyiz. Bir acıyı yüreğimizde hissedebiliyorsak mutluluğu da beraber karşılayabilmeliyiz. Kardeşliği dostluğu sevgiyi geliştirme hepimizin görevi."