Kadir İnanır, Öcalan'ın çözüm süreci boyunca aldığı tutumla "gerçekten halkının lideri" olduğunu gösterdiğini söyledi.

Akil İnsanlar Heyeti üyesi ünlü aktör Kadir İnanır, CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı. 

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çözüm süreci boyunca aldığı tutumla "gerçekten halkının lideri" olduğunu gösterdiğini söyleyen Kadir İnanır, Akil İnsanlar Heyeti'nin "barış akademisi" olarak örgütlenmesi önerisinde bulundu.

İşte İnanır'ın açıklamalarından bazıları:

"ADIM AKİLLER LİSTESİNDE OLMASAYDI BENİ DE ALIN DERDİM"

Ben "Akil İnsanlar" ifadesini hiç kullanmak istemiyorum. "Barış elçileri" demek daha doğru olur. Hatta "Akiller Heyeti" değil "barış akademisi" adı kullanılsın diye önerdim. Ben o bölgede yıllarca yaşadım. Oradaki sorunları kim benim kadar bilebilir. Eğer benim adım listede olmasaydı kendim ısrar edecektim beni de alın diye.

"AK PARTİ BENİ KENDİ DÜŞÜNCELERİNE ALET EDEMEZ"

Tekrar söylüyorum. Hiç bir siyasi organizasyon beni kendi düşüncelerine alet edemez. AK Parti'nin bir yanlışı olduğu zaman açıklıkla eleştiriyorum zaten.  Sanatçı toplumsal sorunlara en duyarlı insan olmalı diye düşünüyorum. Kenara çekilip bana ne olan bitenden demek de bir tercihtir. Ama insanlar daha iyi bir hayat için mücadele ediyorsa onların yanında olmak lazım. Tarih beni iyi bir insan olarak yazacak.

"HALK 17 BİN FAİLİ MEÇHULÜ VE DİYARBAKIR ZINDANINI BİLMİYOR"

6-8 Ekim olayları dışında bu ülkede kan akmadı mı? Sürecin karşısında olan insanların içinde bile barış özlemi yeşeriyor. Halk 17 bin faili meçhulu bilmiyor. Diyarbakır zindanını bilmiyor. Siyasi partilerin adları bile bilinmiyor. PYD ya da PKK ne anlama geliyor? Soralım kameralar eşliğinde insanlara. Halkın yüzde 90'ı bu kelimlerin açılımını bile bilmiyor. Televizyonlarda da akademik bir dil kullanılıyor. Nasıl katılım sağlayacağız? Televizyon dışında nasıl öğrenecek halk? Onun da içi boşaltılıyor her gün...

"ÖCALAN KENDİ HALKININ ÖNDERİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Öcalan'ın bu süreçteki önemini kabul etmek zorundayız. O gerçekten kendi halkının önderi, lideri. Barışın nimetleri geliştikçe göreceksiniz bu meseleler temelden çözülecek. Ama bunca yılda oluşmuş bir sorunu birden bire çözmek de mümkün değil. Adı üzerinde süreç deniyor."ERDOĞAN'A KIRGINIM"

Bana Ağabey diyen birn insan Erdoğan ama bir konuşmasından dolayı kırgınım. Bir konuşmasında Ahmet Kaya meselesinde söyledikleri için. Kullandığı o ifadenin içine kendimi koymadım. Ahmet Kaya sevgisini benim kadar kimse özümseyemeyez, hakkını da koruyamaz. Her yaptığı şarkıyı önce gelip bana okudu. Ben o olay olurken orada değildim, görmedim dedim. Ama oradaydınız dedi kaba bir ifadeyle. O nedenle kendisine biraz kırgınım

(Kaynak: pressturk.com)