Tecavüze direnmek ceza indirimi gerekçesi!

Tecavüz zanlılarına verilen 9’ar yıllık hapis cezası, 4 yıl 2 aya düşürüldü; gerekçe ise tecavüz mağduru kadının direnmesi

Tecavüze direnmek ceza indirimi gerekçesi!

Antalya’da bir kadını kaçırıp yayla evine götüren sanıklara verilen 9’ar yıllık hapis cezası, 4 yıl 2 aya düşürüldü. Genç kadının direnmesi ceza indirimine gerekçe olarak gösterildi

Isparta’da oturan Mustafa G., evlenmek istediği, ancak kendisini reddeden 19 yaşındaki Durdu’yu 19 Eylül 2012’de kaçırarak bir yayla evine götürdü. Ağabeyi ve amca oğlunun da yardımını alan Mustafa G. Durdu’yu iki ay alıkoydu. Yayla evinde Durdu’ya iki defa tecavüz girişiminde bulunan ve direnmesi üzerine amacına ulaşamayan Mustafa G, Durdu’nun sinir krizi geçirmesi üzerine yayla evinden kaçtı.

Mustafa G. ile beraberindekiler dağ evinden ayrılıp Antalya’daki bir adreste saklanmaya başladı. İki ay süren takibin ardından Durdu bulunurken, 6 Kasım 2012’de de Mustafa G. polisin yaptığı bir operasyonla gözaltına alındı. Durdu’yu kaçıran 4 kişi hakkında “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından dava açıldı.

YARGITAY 9 YILI ÇOK BULDU

Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda Hüseyin G. ile Soner K. hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 7’şer yıl 6’şar ay hapis, diğer sanıklar Mustafa G. ile ağabeyi Ümit Yaşar G. hakkında ise “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan ise 9’ar yıl hapis cezası verildi. Ancak Yargıtay, tecavüz girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı gerekçesiyle “nitelikli cinsel saldırı” suçundan verilen 9’ar yıllık cezaları bozdu.

CEZADA TAKDİR İNDİRİMİ

Kararın ardından sanıklar “nitelikli cinsel saldırı” yönünden yeniden yargılanmaya başlandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan verilen raporla, tecavüzün gerçekleşmediği belirtildi.

Sendika.Org'da yer verilen habere göre; Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davanın karar duruşmasında, Mustafa G. ile ağabeyi Ümit Yaşar G. hakkında verilen ceza, cinsel saldırı teşebbüs aşamasında kaldığı için 4’er yıla düşürüldü. Ancak suç birden fazla tekrarlandığı için dörtte bir oranında artış yapılarak, ceza 5’er yıla çıkarıldı. Bundan takdir indirimi yapan mahkeme, cezayı 4’er yıl 2’şer aya düşürüldü. Tutuklu olarak yargılandıkları için bu suçtan tahliyelerine karar verilen sanıklar, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 7’şer yıl 6’şar hapis cezaları olduğu için tahliye edilmedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 18:59
YORUM EKLE