Özgecan'ın katilleri ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi

Özgecan davası karara bağlandı

Özgecan'ın katilleri ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 11 Şubat 2015'de minibüste cinsel saldırı girişiminde bulunulup öldürülen ve cesedi yakılan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın 3 katil zanlısı, cinayetten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldı.

Ayrıca tecavüz ve diğer suçlardan da minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken'e 27, arkadaşı Fatih Gökçe'ye 24 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme sanıklara verilen cezalarda indirim uygulamadı. Karar salondakiler tarafından alkışlandı.

EFKAN BOLAÇ: UMARIZ EMSAL OLUR

Radikal’deki habere göre, Özgecan Aslan ailesinin avukatı Efkan Bolaç, kararın açıklanmasından sonra şu açıklamayı yaptı:

"Neredeyse 40 yılın üzerinde bir süre içeride kalacaklar gibi görünüyor. İstediğimiz gibi bir karar çıktı. Kamuoyunun baskısı, örnek olacak bir karar olması isteği bu sonucu getirdi. Dosyada son söz söylenirken amcası bir şey söylemişti "Bir ceza istiyorum" diye. Bu ceza bundan sonraki bütün kadın cinayetlerinde örnek olur diye düşünüyoruz. İndirimsiz, 'çok seviyordu ağır tahrik altındaydı' gibi örneklemelerin olmayacağı bir süreç olsun istiyoruz. Umarız bundan sonra bu karar bütün ülkede emsal teşkil eder. Ülke açısından hiç değilse son dönemlerde alınmış bir karar olarak görmek lazım. Mahkemelerin elinde bu tür kararları verme, indirim uygulamak mahkemelerin hakimlerin elinde. Şunu görmek lazım, kadın cinayetleri bakıldığında politik olmuş durumda. Neredeyse yüzde 1500 artmış cinayetler. Bunu aileden sorumlu bakanlık söylüyor. Bunların önüne geçmek için caydırıcı önlemler alınması gerekiyor.  Tarsus Ağır Ceza hakimliği üzerine düşeni yaptı ve indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi."

KATİLİN BABASI ÖZÜR DİLEDİ

Bolaç, mahkeme salonunda yaşananları ise şöyle anlattı:

"Katilin babası “Tüm Türkiye’den özür diliyorum oğlumun yaptığı için” dedi. Özgecan’ın ailesi indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyordu. Ailenin söylediği şey aynıydı “bir ceza olsun örnek olsun emsal olsun” diye. Bugün özel bir durum varmış, özgecan’ın anne babasının evlilik yıldönümüymüş. Böyle bir tesadüf oldu. Bundan sonraki süreç zannedersem temyiz süreci olacak. Temyizden sonraki süreci bekleyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 11:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER