'Kürtaj uygulaması sessiz sedasız kaldırıldı'

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı kürtaj uygulamasının kaldırıldığını duyurdu.

'Kürtaj uygulaması sessiz sedasız kaldırıldı'

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, kürtaj uygulamasının sessiz sedasız kaldırıldığını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Prof. Dr. Cansun Demir, “Kamu hastanelerinde sosyal güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz uygulanması gereken 'kürtaj', hiç yasal dayanak olmaksızın sona erdirildi. Online kayıt sisteminde kürtaj işlemi için kullanılan 'tıbbi tahliye kodu' kaldırılınca bu konuda yapılan tüm tetkik ve hizmetler otomatik olarak durdurulmuş oldu” dedi. 

'KÜRTAJ İÇİN GEREKLİ BÖLÜMÜ SİLİNDİ

prof. Dr. Demir, medula hastane sistemi olarak bilinen Genel Sağlık Sigortası ile sağlık tesisleri arasında, hizmetlerin ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulmuş sistemde kadın doğum doktorlarının kürtaj yapamadığını belirtti. Medula sisteminden kürtaj için gerekli “tıbbi tahliye” bölümünün silinmesiyle yasal olarak belirlenmiş 10 haftalık sürede kürtaj talep edenlere hizmet verilemediğini vurgulayan Prof. Demir, “Bu durum kişi hak ve özgürlüklerini ihlal ettiği gibi hekimin hasta sağlığı ile ilgili çok önemli bir konuda elini kolunu bağlamakta ve mesleki sorumluluğunu yerine getirmesini engelliyor” dedi. 

DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ DE PARALI OLDU 

Prof. Demir, spiral olarak da adlandırılan ve kamu hastanelerinde kadınlara ücretsiz olarak uygulanması gereken rahim içi araçların da doktorlar tarafından yazıldığı halde hastaneler fatura edemediği için ancak ücret karşılığı takılabildiğini söyledi. 

Demir, “Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği olarak hiçbir yasal dayanağı olmaksızın hastayı ve hekimi zor durumda ve karşı karşıya bırakan bu keyfi uygulamaların bir an önce düzeltilmesini ve konuyla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapılmasını Sağlık Bakanlığı’ndan talep etmekteyiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 15:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER