'Konuşanlar içerde tecavüzcüler dışarda'

Ayla Akat Ata, Bingöl'de kadınların düzenlediği protesto mitinginde konuşma yaptı...

'Konuşanlar içerde tecavüzcüler dışarda'

Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, protesto mitinginde yaptığı konuşmada, "Bu ülkede düşüncelerini, fikirlerini dile getirenler, yargılanırken, tecavüzcüler, rantçılar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor" dedi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi yaklaşık 300 kadın, 16 yaşındaki E.A.’nın, aralarında uzman çavuşların da bulunduğu 8 kişi tarafından taciz ve tecavüze uğramasını protesto için Bingöl’de bir bir yürüyüş düzenledi.

Aralarında Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu grup, Bingöl BDP İl Başkanlığı önünde bir araya gelerek, Adliye Sarayı önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Burada bekleyen kadınlar adına konuşan Ayla Akat Ata, cinsel taciz ve tecavüze "hayır" diyen bir gelenekten geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Ve bugün 2013’te sayın Öcalan, Mart ayında bütün dünyaya deklere ettiği bu süreci başlattığı tarihi bir dönemi gördüğümüz, yaşadığımız bu günlerde, E.A şahsında bizlere verilmek istenen mesajın ne olduğunu bizler biliyoruz.

Ama tabi ki bu mesajı ret ediyoruz. Ve tabi ki kadın bedeni üzerinden çirkin hesaplar yapılmasını ret ediyoruz. Tabi ki tecavüz kültürünü ret ediyoruz. Biz taciz ve tecavüzcülerle yüzleşmeye hazırız.

Onların yargılanmasını isteyecek kadar cesaret sahibiyiz. Ama karşımızda bir güç görmek istiyoruz. Biz onların yargılanmasını isteyecek cesareti gösteriyor isek karşımızda da onları yargılayacak, bir cesareti gösterecek hükümet istiyoruz.

Bu ülkede düşüncelerini fikirleri konuşulanlar yargılanıyor. Bu ülkede tecavüzcüler, rantçılar ellerini, kollarını sallayarak dolaşıyor. Eğer yargı adaleti sağlayamıyorsa, halk ona olan inancını da kaybeder.

Eğer bu binadan E.A’nın maruz kalmış olduğu zulmün sanıkları ceza alarak çıkmayacaksa, bu halkın yargıya olan inancını nasıl teşhis edecek. Biz olayın ne kadar siyasallaştığını görüyoruz.

Bugün burada yargılananın devletin tecavüzü, tacizi koruyan yüzü olduğunu bizler biliyoruz. Ama koruyamayacaklar bizler tek, tek maskelerini düşüreceğiz" dedi. (Posta)

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2013, 20:54
YORUM EKLE