Kobani'deki anneler tabur kurdu

IŞİD saldırılarına karşı savunma amacıyla silahlanarak ‘Şehîd Jîn’ adında tabur kurdular...

Kobani'deki anneler tabur kurdu

Kobani'deki anneler, bölgelerini IŞİD saldırılarına karşı savunma amacıyla silahlanarak ‘Şehîd Jîn’ adında tabur kurdular.

30 anne ve kadın, Kobani Kadın Asayiş Merkezi önünde bir araya geldi. Çoğu 40 yaş üzerinde olan kadınlar ‘Şehîd Jîn’ adıyla tabur oluşturdu.

"Anneler taburu"nun ilanı tabur üyesi Şemsa Mihemed tarafından yapıldı.

Mihemed, “Bölgemizin güvenliği ve IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı kendimizi savunmak için biz YPG ve YPJ’ye bağlı ‘Şehîd Jîn’ adındaki taburumuzu ilan ediyoruz” dedi. 

Mihemed, Kobani’yi saldırılara karşı savunmak için dört parçadaki Kürt halkına ise seferberliğe katılma, savaş cephesinde yerlerini alarak ulusal görevlerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Şemsa Mihemed, “Kobanê Kürdistan’a girişin kilit noktasıdır. Kürt halkının davası birdir. Kürtlerin bir ülke inşa etmedeki amaçları da birdir” dedi.

ONLAR OLMASAYDI...

Tabur üyelerinden Besê Ehmed ise hiçbir şekilde IŞİD'in Kobani’ye girmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Ehmed, “Biz asla IŞİD çetelerinin Kobanê’ye girmelerine izin vermeyeceğiz.  YPG ve YPJ savaşçıları ile direniş cephelerinde güç vereceğiz. Savaşçıların direnişini selamlıyorum. Onlar olmasaydı biz Kobanê’yi asla savunamazdık” dedi.

Kobanili Anneler Taburu üyesi Leyla Umer ise Kobani bölgesinde kadınların güç ve irade sahibi olduklarını belirterek, “Biz çocuklarımız, bölgemiz, toprağımız ve ülkemizin savunmasını yapacağız. Çetelerin Kobanê toprağı üzerinde yürümesine asla izin vermeyeceğiz. Ülkenin özgürlüğü için can veren şehitlerimizin yolunda katılarak amaçlarını gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Kobani Kadın Asayiş merkezinden bir yetkili, tabur üyesi annelerin savunma kontrol noktalarında görevlendirileceklerini, gerekli görüldüğünde savaş cephesinde konumlandırılacaklarını söyledi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 09:57
YORUM EKLE