Kevser Eltürk'ün cenazesine işkence ve teşhir İsveç'te protesto edildi

Bir kadın, Eltürk'ün fotoğrafında olduğu gibi yere uzandı

Kevser Eltürk'ün cenazesine işkence ve teşhir İsveç'te protesto edildi

Varto'da yaşamını yitiren PKK’li Kevser Eltürk'ün (Ekin Wan) cenazesine işkence yapıldıktan sonra çırılçıplak fotoğraflarının çekilip yayınlanmasını protesto eden bir kadın, İsveç Parlamentosu önünde eylem düzenledi.

İsveç'nin başkenti Stocholm'de bir Kürt kadını, Muş Varto'da 10 Ağustos'ta çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren Kevser Eltürk'ün (Ekin Wan) cenazesine yönelik işkence ve çıplak bedeninin teşhir edilmesini protesto etti.

Parlamento önünde kıyafetlerini çıkaran ve etrafına Eltürk'ün fotoğraflarını bırakan kadın, Eltürk'ün fotoğrafında olduğu gibi yüzüstü şekilde yere uzandı. Eylem çevredekilerin de dikkatini çekti.


Kürt Kadın Meclisi'nin çağrısıyla düzenlenen ve daha çok kadınların yer aldığı gösteride konuşan Ayşe Göktepe, AKP hükümetinin de erkek egemen sistemin varlığını sürdürmek için kadınların her türlü direnişine saldırdığını söyledi.

Eltürk'e yapılan insanlık dışı muamelenin 1990'lı yıllarda devletinin Kürdistan'a yönelik saldırıları sırasında işlediği insanlık suçlarını anımsattığını söyleyen Göktepe, AKP hükümetinin korkutma politikasının Kürt kadınlarını yıldıramayacağını ifade etti.

Göktepe, "Bizler her türlü tiranlık, barbarlık ve faşizme karşı direnişi daha da güçlendireceğiz" diyerek, uluslararası toplum ve tüm insan hakları savunucularına AKP'nin vahşetine karşı Kürt halkıyla dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulundu.


'TÜRKİYE'NİN SAVAŞ POLİTİKASINI PROTESTO ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Gösteride Yahudi Sanatçı Dror Feiler ile İsveç Barış Konseyi Başkanı Kemal Görgü de devletin Kürt halkına yönelik saldırılarını kınayan ve uluslararası dayanışmanın yükseltilmesinin önemine değinen konuşmalar yaptı. İsveç Hükümeti'nin Türk devletinin vahşetine ve Kürtlerin haklarının gasp edilmesine karşı sesiz kalmasının kabul edilemeyeceğini belirten Feiler, bir insan hakları savunucusu olarak Türk devletinin savaş politikasını protesto etmeyi sürdüreceğini söyledi. (Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 16:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
zurna
zurna - 3 yıl Önce

hayret ya, o kadar kalleşçe pusu atması , askeri şehit etmesi kaldıda, ölüsü çıplakmış ona kaldı.

MİSAFİR
MİSAFİR - 3 yıl Önce

sadece cüşşşşşşşşşşşşşşşşş

hmmm
hmmm - 3 yıl Önce

karaya vuran balinaları protesto etmiş heralde görüntü onu gösteriyor

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

turkiya assaglik harp politikasini osmanlidan devralmistir. osmanli esaretinden kurtulanlar rahat nefes almis

vicdansizlarsiniz
vicdansizlarsiniz - 3 yıl Önce

Bumu yani yorumlarınız. Elbet Rabbim siz faşistlerin de hakkindan gelecek. Zalim polisinize askerinize sahip çıkmaya devam edin siz gidi zavallı mahlukat lar.

sanane
sanane - 3 yıl Önce

Helal olsun turkiyem büyük is başarmı sin büyük bi bok yemiş sin büyük bi kazık şart sana turkiyem dais zihniyetli turkiyem

Malatyalı
Malatyalı - 3 yıl Önce

Zaten türk düşmanlığında isveç avrupada başı çeker