Karakolda kadın döven polislere 'delil karartma' cezası

O polislere hapis cezası...

Karakolda kadın döven polislere 'delil karartma' cezası

İzmir Karabağlar'da 3 yıl önce bir müzikholde gözaltına alınıp götürüldüğü karakolda dövülen Fevziye Cengiz'in dayak görüntülerini gizledikleri için haklarında dava açılan Bilgi İşlem Şubesi'nde görevli Komiser Yardımcısı M.D., polis memurları M.K. ve Ü.S., 1'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı...

Karabağlar'da müzikhollere yönelik polis ekipleri 17 Temmuz 2011'de denetimler yaparken 'kimliksiz olduğu, izinsiz çalıştığı ve polise mukavemette bulunduğu' gerekçeleriyle gözaltına aldığı Fevziye Cengiz'i karakola götürdü. Cengiz burada polisler tarafından dövüldü. Dayak görüntülerinin basına yansımasının ardından, hem Cengiz, hem polisler hakkında dava açıldı.

İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'polise mukavemet ve hakaret' suçlamasıyla yargılanan müşteki sanık Fevziye Cengiz'e 16.5 yıl hapis, müşteki sanık polisler B.S., H.Y., T.D.'ya 'işkence ve eziyet' suçundan 4 ile 9 yıl arasında hapis, olanlara göz yumduğu iddiasıyla polis memuru N.A.'ya da 1 yıl 6 ay hapis cezası istendi. Bu davalar henüz sonuçlanmadı.

Olayın ardından, Fevziye Cengiz'e karakolda polis memurlarınca şiddet uygulanması görüntüleriyle ilgili soruşturmayı yürüten dönemin Cumhuriyet Savcısı Alaattin Dokur'un bilirkişi olarak atadığı İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesi'nde görevli Komiser Yardımcısı M.D., polis memurları M.K. ve Ü.S.'yi atadı.

İddiaya göre bilirkişi polisler yanlı rapor hazırladı. Savcılık haklarında soruşturma başlattı. Savcı bu 3 polis hakkında 'dellileri karartma' suçundan 9 ay ile 7.5 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açtı. İzmir 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada, sanık polisler suçu kabul etmedi.

9. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, sanık polis memurlarını önce 1'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıp, 5 yıl süreyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Fevziye Cengiz'in avukatı Hanife Yıldırım ise temyize gidebilmek amacıyla kararın bozulması için bir üst mahkemeye itiraz edeceğini ve sanıklar hakkında da tazminat davası açacaklarını söyledi. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 17:51
YORUM EKLE