Kadına şiddet uygulayanlar HDP'den aday adayı olamayacak

HDP Kocaeli İl Örgütü Milletvekili Aday Adayı Kabul Komisyonu, adaylık için başvuru kriterlerini duyurdu

Kadına şiddet uygulayanlar HDP'den aday adayı olamayacak

HDP Kocaeli İl Örgütü Aday Ada'yı Belirleme Komisyonu, 7 Haziran'da gerçekleşecek genel seçimler için partilerinden aday adayı olacak kişilerin kadın özgürlüğü ve eşit temsiliyet ilkesini benimsemiş olmasının şart olduğunu belirtti.

HDP Kocaeli İl Örgütü Milletvekili Aday Adayı Kabul Komisyonu, aday adaylığı için yapılacak başvuru kriterlerini il binasında düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Akgül ve Aday Belirleme Komisyonu üyelerinin katıldığı toplantıda ilk olarak söz alan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Akgül, Mersin'in Tarsus ilçesinde tecavüze uğradıktan sonra katledilen Özgecan cinayeti ile kadına yönelik şiddettin geldiği boyuta dikkat çekti. "İç güvenlik" paketini diktatörlüğe giden yolu döşeyen çakıl taşları olarak değerlendirdi.

Ardından konuşan HDP Milletvekili Aday Adayı Kabul Komisyonu üyesi Deniz Çamur da, partilerinden aday adayı olacak kişilerin kadın özgürlük ve eşit temsiliyet ilkesini benimsemiş olmaları ve kadına yönelik şiddet içeren davranışlarda bulunmamasının şart olduğunu ifade etti.

Çok eşli kişilerin de HDP'den aday olamayacağının altını çizen Çamur, "Yeni yaşamı kurmak, radikal demokrasiyi inşa etmek için halkların temsilcisi olarak TBMM'de vekillik görevi yapacak bireylerin nitelikleri konusunda partimizin özellikle titiz bir değerlendirme yaptığı ve yapacağının kamuoyu tarafından bilinmesi amacıyla çalışmalarımızın başladığını ve bu kriterlere uygun tüm yurttaşlarımızı partimizden milletvekili aday adayı olmaya davet ediyoruz" dedi. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 11:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER