'Kadın İşçi' gazetesi yayın hayatına başlıyor

Kadın İşçi, 17 Kasım 2020 Salı günü yayın hayatına başlıyor

'Kadın İşçi' gazetesi yayın hayatına başlıyor

“Her türlü emek hallerimiz için Kadın İşçi geliyor” sloganıyla yola çıkan Kadın İşçi, 17 Kasım 2020 Salı günü yayın hayatına başlıyor.  

“Farklı işlerde çalışan ve farklı düşüncelere sahip bağımsız feminist kadınlar olarak “Kadın İşçi” internet gazetesi etrafında bir araya geldik” ifadelerinin kullanıldığı duyuruda, “Amacımız emeğimize sahip çıkmak, kadın işçilerin yaşantılarını, örgütlenme biçimlerini, eylemlerini, direnişlerini, günlük yaşam deneyimlerini, tarihlerini görünür kılmak, bunları feminist politikaların gündemine taşımak. Ücret, değer, kadın işçi sağlığı ve güvenliği, işyeri şiddeti, alternatif kadın emeği örgütlenme biçimleri gibi çoğu zaman mesele haline gelemeyen “meseleleri” de politikalarımızın “öznesi” yapmaya çalışmak ise boynumuzun borcu” denildi.

Kadın İşçi olarak yayın hayatına başlayacak internet gazetesinin açıklaması şöyle:

Her türlü emek hallerimiz için Kadın İşçi geliyor.

Ücretli kadın emeği emek piyasalarında en değersiz, en görünmez, en güvencesiz emek türleri arasında yer alıyor.  Covid- 19 pandemisi koşullarında işyerlerinde ve evde emek sömürüsü, şiddet, mobbing, cinsel taciz artıyor, kadınlar düşük ücretli işlerinden de olmamak için her türlü baskı ve sömürüye katlanmak zorunda kalıyorlar. Hayatta kalmak bile her zamankinden daha önemli ve zor.  Fakat mücadele devam ediyor. Bu zor koşullarda yükümüzü biraz hafifletecek, bir kadın emek gazetesini duyurmak istiyoruz sizlere; Kadın İşçi, 17 Kasım 2020 Salı günü yayın hayatına başlıyor.  

Covid-19 salgını esnasında kadın işgücünün ve istihdamının azaldığı, işyerlerinin kadın işçi sağlığı ve güvenliği açısından yaşanamaz hale geldiği, genç kadınlar arasında işsizliğin iyice arttığı ve bu salgından en çok kadınların etkilendiği artık kabul edilen bir gerçeklik. 

Kadın işçiler arasında sendikalaşma oranı çok düşük. Kadınlar genel olarak küçük boy işletmelerde, sigortasız, kısa süreli, taşerona bağlı işlerde çalışıyorlar. Buralarda örgütlenmek, sendikalaşmak çok zor…  Ama sendikalı olduklarında da kadınlara ait sorunlar çözümlenemiyor. Erkek egemen sendikalar kadın işçinin ve ayrımcılığa maruz kalan farklı işçi gruplarının çıkarları temelinde derde deva, somut politika üretmekten uzaklar. Oysa toplumsal cinsiyet temelli sömürü, ezilme ve baskıya maruz kalan kesim ve grupların eşitlik- dayanışma çerçevesinde örgütlenmelerine her zamandan fazla ihtiyacımız var. Ayrıca işçi sınıfı hareketinin devamını ve genişlemesini, demokratikleşmesini sağlayacak olan da bu çoklu işçi kesim ve gruplarının örgütlenmesidir.  

BAĞIMSIZ FEMİNİST  

Farklı işlerde çalışan ve farklı düşüncelere sahip bağımsız feminist kadınlar olarak “Kadın İşçi” internet gazetesi etrafında bir araya geldik. Amacımız emeğimize sahip çıkmak, kadın işçilerin yaşantılarını, örgütlenme biçimlerini, eylemlerini, direnişlerini, günlük yaşam deneyimlerini, tarihlerini görünür kılmak, bunları feminist politikaların gündemine taşımak. Ücret, değer, kadın işçi sağlığı ve güvenliği, işyeri şiddeti, alternatif kadın emeği örgütlenme biçimleri gibi çoğu zaman mesele haline gelemeyen “meseleleri” de politikalarımızın “öznesi” yapmaya çalışmak ise boynumuzun borcu… 

Her yerden her emek türünden her direnişten her fabrikadan her hastaneden her AVM’den her marketten, her evden erkeklerin ve erkek politika yapıcılarının önemsemediği en küçük hak ihlalini, duyurulmasını istediğiniz her sorunu bize yazabilirsiniz. Sevincinizi ve mutluluklarınızı, eylem günlüklerinizi, kazandıklarınızı da yazın elbette. Ayrımız gayrımız yok, dertlerimiz ortak çözümlerimiz de öyle.

17 Kasım Salı günü www.kadinisci.org’ta buluşalım o halde…

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 17:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER