Kadın hakimler 'Rıza var, direnmedi' dedi, tecavüzle suçlanan komiser beraat etti

İki kadın hakimin imzası bulunan karara, mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu

Kadın hakimler 'Rıza var, direnmedi' dedi, tecavüzle suçlanan komiser beraat etti

İstanbul’da bir gece kulübünde gözaltına Patımat A.'ya karakolda tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılanan komiser yardımcısı N.K. beraat etti. İki kadın hakimin imzası bulunan kararda, “Rızası vardı, direnmedi” denildi. Mahkeme başkanı ise karara muhalefet şerhi koydu.

Vatan gazetesinden Elif Altın’ın haberine göre, 11 Mart 2012 tarihinde gece yarısı Taksim’de gece kulüplerinde arama yapan polisler “Özlem Apaydın” sahte kimliğini kullanan Rusya uyruklu Patımat A.yı gözaltına aldı. 2 yıldır Türkiye’de bulunduğunu söyleyen Patımat A., pasaportunu kaybetmesi üzerine 500 lira karşılığında sahte kimlik aldığını ifade etti.

Geceyi karakolda geçiren Patımat A., kendisini ziyarete gelen Ebru isimli arkadaşına başından geçenleri anlattı. Arkadaşının biri karakol tuvaletinde diğeri de komiser yardımcısının odasında olmak üzeri iki kez tecavüze uğradığını öğrenen Ebru da savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

SAVCI 18 YIL İSTEDİ

Savcılık karakoldaki kamera kayıtlarını istedi. Ayrıca N.K.’nın otomobilinde 10 adet prezervatif ele geçirildi. Kamera görüntülerinin incelenmesinde, N.K’nın şikayetçi ile birlikte kadınlar tuvaletine girdiği buradan çıkarak birlikte odaya girdikleri tespit edildi. Savcılık komiser N.K. hakkında “nitelikli cinsel saldırı”dan tutuklayarak 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. N.K 7 ay tutuklu kaldı, sonra tahliye edildi.

KARARIN GEREKÇESİ: DİRENMEDİ

Mahkeme, üç yıl süren yargılama sürecinin ardından N.K.’nın beraatine hükmetti. N.K. ile Patımat A. arasında cinsel ilişki gerçekleştiği yönünde kanaat oluşmasına karşın bu ilişkinin şikayetçinin rızası dışında olduğuna dair bir delil bulunamadığı savunulan kararda şu ifadeler yer aldı: “Hayatın olağan akışı nazara alındığında, hiçbir kadın, her ne sebeple olursa olsun, kendisine tecavüz etmek isteyen birine direnmemezlik yapmaz. O kişinin orada görevli komiser olması, müştekinin direnmemesi için bir sebep değildir.”

MAHKEME BAŞKANI MUHALEFET ETTİ: KARAKOLDA NASIL DİRENSİN

Mahkeme Başkanı Metin Tamirci ise heyetin kadın hakimleri Yeliz Başbilen ve Hatice Tomaş Endes’in bu kararına muhalefet etti. Tamirci, muhalefet şerhinde, “gözaltındaki müştekinin arkadaşlarının olayı öğrenmesi üzerine ihbar etmeleri sonucunda soruşturma başlatılmıştır. Her iki ilişkinin de prezervatifle olduğu, sanığın aracından ele geçen 12’lik prezervatif kutusundan ikisi kullanılmış 10 prezervatifin bulunması, sanığın müştekinin ardından karakol tuvaletine girdiğinin kamera kayıtlarıyla ortaya çıkması ve sanığın müştekiyi odasında tuttuğunun anlaşılması hususları bir arada değerlendirildiğinde sanığın gözaltında bulunan müştekiye onun karşı koyamayacağı bu durumdan yararlanmak suretiyle cinsel saldırıda bulunduğu sonuç ve vicdani kanısına vardığımdan, çoğunluğun kararına muhalifim," dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 11:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat
Vedat - 3 yıl Önce

Gerçekten insanın tüyleri diken diken oluyor kararı veren de bayan hakim üstelik ne yazık bir durum ve reZilce bir olay Allah mağdur kadının yardımcısı olsun

şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

hakim tecavuz edene peşkirmi tutuyorduki direnmedi kanatına varmış, pes doğrusu..