KA.DER'in son verileri: HDP'nin adaylarının yüzde 50'si kadın

AKP'nin bin 297 adayının sadece 24'ü kadın

KA.DER'in son verileri: HDP'nin adaylarının yüzde 50'si kadın

Kadın Adayları Destekleme Derneği'nin (KA.DER) son verilerine göre, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yarışacak siyasi partiler arasında en fazla kadın belediye başkanı adayını, yüzde 50 oranıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) gösterdi.

HDP'nin daha önceki se çimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de adaylarının yarısı kadınlardan oluşuyor. Partinin 290 belediye başkanı adayından 145'i kadın.

KA.DER'in parti merkezlerinden derlediği bilgilere göre 5 Şubat itibariyle iktidardaki AKP’nin adaylarının yüzde 1.25'i kadınlardan oluşuyor. AKP'nin bin 297 adayının sadece 24'ü kadın.

Tüzüğünde kadınlara yüzde 33 oranında temsil hakkı öngören ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nde ise şu ana kadar açıklanan 842 adayın 44'ü kadın. Bu sayı, yüzde 5.23'lük bir orana tekabül ediyor.

Pervin Buldan'ın eş genel başkanlığındaki HDP'nin yanı sıra kadın bir lider tarafından yönetilen diğer parti olan Meral Akşener'in genel başkanlığındaki İYİ Parti ise bu seçimlerde şu ana kadar 122 aday açıkladı. Bu adayların yüzde 3.85'i yani 5'i kadın.

CHP ve İYİ Parti aralarındaki ittifak gereği Türkiye'nin pek çok il ve ilçesinde aday göstermeyerek birbirlerinin adaylarını destekliyor.

Aynı şekilde AKP ile ittifak yaparak pek çok il ve ilçede aday göstermeyen MHP’nin açıkladığı 750 adaydan da sadece 14’ü kadın.

En az kadın belediye başkanı adayı gösteren bir diğer parti ise 261 adayından sadece 2'si kadın olan Saadet Partisi (SP).

KA.DER yerel seçimler için partilerin açıkladığı yeni adaylar belirlendiğinde hızlı biçimde verilerini güncelleyerek kamuoyuyla paylaşıyor

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 18:11

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER