Her aileye bir aile avukatı geliyor

İstismar ve şiddete uğrayan kadın, çocuk, yaşlı ve engellilere ücretsiz hukuki ve sosyal yardım yapılacak...

  Her aileye bir aile avukatı geliyor

Adalet ve Hukuk Derneği koordinatörlüğünde yürütülen ‘Aile Avukatlığı ve Aile Rehberliği’ projesi kapsamında kurulacak merkezde çocuk, kadın, genç, yaşlı ve engelli gibi sosyal dışlanmaya maruz kalabilecek, ekonomik ve sosyal hayata katılmalarının artırılması ve yaşam fırsatlarından eşit ve tam olarak yararlanmaları için çalışmalar yapılacak.

Ülkedeki pozitif ayrımcılığa karşı olduklarını belirten Adalet ve Yönetim Kurulu Derneği Başkanı Süleyman Taşbaş, bireylerin mutluluğu ailenin mutluluğudur, aile mutlu olursa ülkemizde mutlu olur. Biz bu çalışmayı önemsiyoruz ve gereken olanakları kullanarak aile içi şiddetin önüne geçmek istiyoruz. dedi. ‘Benimle benim için oku anne’ projesi kapsamında 80 okulda 9 ayda 72 bin kitap okutulduğundan bahseden Taşbaş, şimdiye kadar birçok projeye imza attık ve başarılar elde ettik aile avukatlığı projesini de yeni hayata geçiriyoruz. İstismara uğrayan bireylerin sorunlarına çözüm aramak bizim işimiz, problem varsa orada çözüm vardır, diyerek kadına ve aileye olan önemi anlattı.

Merkezde bu amaçla istismara uğrayan kadınlara ve çocuklara yönelik olarak hukuki eğitim hizmeti verilecek. Başvuranlara ücretsiz olarak verilecek bu hizmetlerle istismara uğrayan kadın ve çocukların hakları konusunda bilinçlendirilmesi, bu kişilere hukuki bilgilendirme yapılmasının yanı sıra yasal mercilere ulaşmaları konusunda da destek verilmesi amaçlanıyor.

Adalet ve Hukuk Koordinatörlüğünde yürütülen konferansa Fatma Şahin de katıldı.

Şahin, bilgi güçtür, iktidardır. Bilgi ruhunu yakalayabilmemiz için çalışmalara devam etmeliyiz dedi. Hedefinin ileri demokrasi olduğunu belirten Şahin sözlerine şöyle devam etti: ‘Yerel yönetimlerle iş birliği yapılmalı, beşeri sermayeyi güçlendirmemiz gerekiyor. Kadın, yaşlı, engelli, çocuk haklarını hukukunu koruyan bir anlayış getirdik. Politika ve strateji üretmeye devam edeceğiz diyerek insan odaklı çalışmalar yürütülmesi gerektiğini söyledi. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2013, 00:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER