HDP Kadın Meclisi: Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız

HDP Kadın Meclisi: Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız

HDP Kadın Meclisi, yeni döneme ilişkin yaptıkları ilk toplantılarının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, kadınların "Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız" şiarıyla alanda olacakları vurgusu yapıldı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partilerinin 4’üncü Olağan Büyük Kongresi sonrası 1 Mart'ta bir araya geldi. Parti Meclisine (PM) yeni seçilen kadınların da katıldığı toplantıda, yeni dönem parti politikalarına dair yürütülen tartışmalara ilişkin sonuç bildirgesi açıklandı. 
 
Bildirgede, HDP’yi etkisiz, güçsüz, kadrosuz ve siyasetsiz bırakmak üzere planlar yapan ve uygulayan AKP-MHP bloğuna karşı kadınların bir kez daha “Biz varız, buradayız, kararlıyız” mesajı verdikleri vurgulandı.  
 
Toplantıda, yeni döneme ilişkin alınan kararlar şöyle sıralandı:
 
"* Kadın Meclisimiz önümüzdeki dönemin en önemli başlığının Suriye’de sürdürülen işgal ve savaşın karşısında savaş karşıtı ve barış temelli bir siyasetin hayati önemde olduğu değerlendirmesi yaptı. Kongre kararlarımız ışığında, savaş karşıtı mücadelemizi yükselteceğiz.
 
* Erkek egemen iktidarlar, kadınlar üzerinde özel savaş uygulamaları, cinsel istismar ve diğer şiddet biçimlerini arttırarak devam ettirmektedir. Kadın mücadelesini etkisizleştirme hedefiyle yapılan bu uygulamalara karşı mücadelemizi büyütme kararlılığındayız.
 
* Savaşın bir sonucu olarak yıllardır yaşadıkları toprakları terk etmek ve mülteci bir hayatı yaşamak zorunda bırakılan, faşist iktidarlar için bir siyasi şantaj aparatı olarak kullanılan mülteciler, temel yaşamsal haklarından yoksun yaşamaktadır. Hiç şüphesiz ki mülteci yaşamdan en fazla etkilenen kesim, kadın ve çocuklar oluyor. Mülteci kadınlar yoksulluk, tecavüz, cinsel ve siyasal istismar politikalarıyla yüz yüze bırakılmaktadırlar. Kışkırtılan ırkçılık, cinsiyetçilikle saldırı altında olmaları, sınır kapılarına yığılmaları bir trajedi olarak yaşanmaktadır. Kadınların ve çocukların hayatlarına yapılan ve insanlık adına utanç duyulacak bu siyaseti reddediyor ve tüm sorumluları mülteci kadınların haklı taleplerini yerine getirmeye çağırıyoruz. Biz Kadınlar, onları yollara düşürmek zorunda bırakan emperyalist-kapitalist savaş baronlarının vahşet senaryolarını büyük bir barış çizgisiyle bozacağız.
 
İSYANI BÜYÜTECEĞİZ
 
* Dünyada kadın isyanlarının yaygınlaştığı, kadın özgürlük ve eşitlik mücadelesinin ivmesinin yükseldiği 2020’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası dolayısıyla “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” şiarımızla alanlarda olacağız. Kadın yoksulluğuna, kadına yönelik şiddette, savaş ve yok sayılmaya karşı örgütlülüğümüzü, dayanışmamızı sokaklara taşıyacağız. Kazandığımız haklarımızın elimizden alınmasına, geriletilmesine, içinin boşaltılmasına izin vermeyecek ve isyanı büyüteceğiz.
 
*  Baharı kalkan haline getiren günümüz DEHAK’larına karşı baharı dalga dalga büyüyen umudun habercisi yapacak 21 Mart Newroz’unu coşkuyla alanlarda karşılayacağız. İnadına barış, inadına özgürlük, inadına kadınlar vardır diyen kadınların Newroz’unu baharın sıcaklığıyla kutlayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 21:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER