HDP Kadın Meclisi: Hesap verin Gülistan nerede?

HDP Kadın Meclisi: Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyorHesap verin Gülistan nerede?

HDP Kadın Meclisi: Hesap verin Gülistan nerede?

HDP Kadın Meclisi, 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Gülistan’ın kaybedilişiyle ilgili tek zanlı olarak görülen erkek arkadaşı Zainal Abarokov hakkında tatmin edici bir soruşturma yürütülmemiş ve Gülistan’ın bulunmasını sağlayacak ifade ve deliller kamuoyundan saklanmasının yanı sıra etkin bir biçimde araştırılmamıştır. Polis, 11 Şubat günü Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili ESP Diyarbakır il binasına giderek, Gülistan’ın en son ESP Diyarbakır İl binasında görüldüğüne dair ihbar aldıkları iddiasını gerekçe olarak göstermiştir. Gülistan'ı bulmak için yeterli çabayı göstermeyenler, polis marifetiyle Diyarbakır'daki ESP İl binasına giderek hedef şaşırtmaya çalışmaktadır. Asıl muhatap Gülistan’ı kaybeden ve bulmamakta ısrar eden erkek-devlet işbirliğidir. Kararlıyız, ısrarlıyız. Gülistan bulunana kadar asıl muhataplara #Gülistan Doku Nerede? diye sormaya devem edeceğiz” denildi.

HDP Kadın Meclisi’nin açıklaması şu şekilde:

Munzur Üniversitesi 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Gülistan'ın kaybolmasının üzerinden 40 gün geçmesine rağmen kendisinden bir haber alınamamıştır. Gülistan’ın kaybedilişiyle ilgili tek zanlı olarak görülen erkek arkadaşı Zainal Abarokov hakkında tatmin edici bir soruşturma yürütülmemiş ve Gülistan’ın bulunmasını sağlayacak ifade ve deliller kamuoyundan saklanmasının yanı sıra etkin bir biçimde araştırılmamıştır.

Tüm iddia ve delillere kulak tıkayan sorumlu merciler şimdi de Gülistan’ın kaybolmasını muhalefete dönük bir baskı aracına dönüştürmek istemektedir.

Polis, 11 Şubat günü Gülistan’ın kaybolmasıyla ilgili ESP Diyarbakır il binasına giderek, Gülistan’ın en son ESP Diyarbakır İl binasında görüldüğüne dair ihbar aldıkları iddiasını gerekçe olarak göstermiştir. Gülistan'ı bulmak için yeterli çabayı göstermeyenler, polis marifetiyle Diyarbakır'daki ESP İl binasına giderek hedef şaşırtmaya çalışmaktadır.

Biz biliyoruz ki, Gülistan’ın kaybedilmesine ilişkin etkin bir soruşturma yürütmeyen iktidar ve kurumları, olayı saptırarak muhalefeti hedef haline getirmek istiyor. Bu baskınla, iktidarın gözaltı ve tutuklamalara kılıf uydurmaya çalıştığının farkındayız. Böylece Gülistan'ı bulmamakta ısrar eden ve kaybedilmesinin üzerini örtmeye çalışan iktidar, bunu muhalefete dönük bir baskı aracına da dönüştürmek istiyor.

HDP Kadın Meclisi olarak, bu baskının, yaratılmak istenen algının ve hedeflenen senaryonun aynı zamanda yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, kadınlara gözdağı verme amacı taşıdığını biliyoruz. Bu tür baskı politikalarına boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Asıl muhatap Gülistan’ı kaybeden ve bulmamakta ısrar eden erkek-devlet işbirliğidir. Bunu saptırmaya dönük girişimler bu gerçeği değiştiremez. Kararlıyız, ısrarlıyız. Gülistan bulunana kadar asıl muhataplara #Gülistan Doku Nerede? diye sormaya devem edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER