Femen üyesi isyan etti: Böyle ceza Türkiye’de bile yok

Fransa’da bir müzedeki Putin heykeline kazık sapladığı için 6 bin Euro para cezasına çarptırılan Femen üyesi ’Türkiye’de bile böyle ceza yok diyerek isyan etti...

Femen üyesi isyan etti: Böyle ceza Türkiye’de bile yok

Aktivist grup Femen'in Ukraynalı üyelerinden Iana Jdanova’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Paris'teki Grevin Müzesi'nde yer alan balmumu heykeline kazık sapladığı için yargılandığı davada mahkeme kararını verdi.

Fransız yargısı, 26 yaşındaki Jdanova'yı, Haziran ayında gerçekleştirdiği eylemde Putin'in balmumu heykelini yere devirip defalarca kazık sapladığı için 6 bin Euro para cezasın çarptırdı.

AFP'nin haberine göre, yaptıkları protesto eylemlerinden dolayı Fransa'da ceza alan ilk Femen üyesi olan Jdanova cezaya "Bu çok garip. Şaka gibi" şeklinde tepki göstererek "Bizim protesto şeklimiz bu. Bunu Ukrayna'da, Türkiye'de de yaptım. Ama böyle bir şey ilk kez başıma geliyor." dedi.

Jdanova'nın avukatı Marie Dose ise söz konusu karara itiraz edeceklerini ve davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER