Eşinden şiddet gören kadın öğretmen uzaklaştırma kararına tepkili: Öldürmesi mi gerekiyor?

Eşinin burnunu kıran erkeğe sadece 1 hafta evden uzaklaştırma cezası verildi

Eşinden şiddet gören kadın öğretmen uzaklaştırma kararına tepkili: Öldürmesi mi gerekiyor?

Kayseri'de, öğretmen Ayşegül K. (28), bir boru fabrikasında çalışan 3 yıllık eşi Süleyman K. (29) tarafından burnu kırıldı. Ayşegül K., tedavisi yapıldıktan sonra, darp raporu verilerek taburcu edildi. Eşi Süleyman K. için evden uzaklaştırma kararı verildi. Ayşegül K., uzaklaştırma kararının yeterli olmadığını söyleyerek, "Daha önce de 3 kez beni dövdü. 3'ünde de birer ay uzaklaştırma kararı verildi. İlla beni öldürmesi mi gerekiyor?" diyerek eşinin tutuklanması gerektiğini savundu. Ayşegül K., boşanma davası açacağını da söyledi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı engelliler okulunda öğretmen, Ayşegül K., , tartıştığı eşi Süleyman K. tarafından darp edildi.. Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kaldırılan kadın, tedavi altına alındı. Süleyman K. ise jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra evden 1 hafta uzaklaştırma kararı verilerek,  tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

'DÖRDÜNCÜ KEZ DÖVDÜ'

Öğretmen Ayşegül K., hastaneden taburcu olduktan sonra yaptığı açıklamada, "Bir öğretmenin, hiçbir insanın hazmetmeyeceği şeyler bunlar. Bazı şeylerin anlatılması gerekiyor. Yoksa bu olaylar daha da çok artış gösteriyor" dedi.

Ayşegül K., şöyle devam etti:

"Herkes elini vicdanına koysun. Benim çektiğim son olay artık bardağı taşırdı. 4'üncü defa yüzüm tanınmaz hale geldi. Hiçbir kadının kabul edemeyeceği şekilde şiddete maruz kaldım. Her şeye sabrettim. Bir kız evladım var. Eşimi seviyordum onun için katlandım ama olmazsa, olmuyormuş. Bu açıklamayı yapmamın sebebi eşimin sürekli 'Ne yapacaksın? Beni öldüremezsin. Git nereye istersen şikayet et. Seni öldüreceğim. Seni mahvedeceğim' demesinden dolayıdır."

Eşinin fizik öğretmeni olduğunu ancak, atanamadığı için organize sanayi bölgesindeki bir fabrikada çalıştığını belirten Ayşegül K, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eşim öğretmenlik mesleğini yapamıyor. O yüzden bir fabrikada işçi olarak çalışıyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde 'Eşim öğretmendir, kimseden ayrı kalmasın' diye kendisine 500 liralık alışveriş yaptım. Ailesinin yanında mutlu olsun diye hediyesini verdim. Ardından akşam eve gittik. Ben de akşam o gün Öğretmenler Günü nedeniyle çektirdiğimiz fotoğrafları paylaştım. Eşim bana 'Bu erkekle bu kadının bu fotoğrafta ne iş var?' diyerek tartışma başladı. O gün sustuk. 25 Kasım ise eşimin parası yoktu. 'Kredi kartını ver' dedi. 'Vereyim ama fazla harcama yapma' dedim araba almayı düşündüğümüz için harcamalarına dikkat etmesi gerektiğini söyledim. 4'üncü defa beni dövmesi ve kovmasına rağmen 'Yuvadır' dedim. 4 kez darp raporu almış kadın olarak söylüyorum; Hiçkimse yuvasının yıkılmasını istemez. Ben bu yuvayı kurmak istedikçe hep yıkmak istediler."

Yetkililerden yardım isteyen Ayşegül öğretmen, eşinin şiddeti üzerine hiçbir şey yapılmadığını sadece 'uzaklaştırma kararı' verildiğini, karara rağmen yine eve geldiğini anlatırken, "4 defa darp raporu aldın neden bırakmadın?' diyebilirler. Bizde kolay kolay yuva yıkılmaz. Kız evladım babasız kalmasın dedim" ifadelerini kullandı. 

Ayşegül K., eşinden boşanmak için darp raporu ve daha önceki dayaklara ilişkin belgelerle aile mahkemesine başvurarak boşanma davası açacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 17:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
azad
azad - 6 ay Önce

this is turkey ulan.. burada adalet bu kadar..