'Eşim normal doğuma zorlandı'

Şükran Tuğ’un ölümü kafalarda soru işaretleri uyandırdı...

'Eşim normal doğuma zorlandı'

Zeytinburnu Süleymaniye Semiha Şakir Doğumevi’nde normal doğum sırasında rahatsızlanarak acil sezaryene alınan ancak yaşamını yitiren 40 yaşındaki Şükran Tuğ’un ölümü kafalarda soru işaretleri uyandırdı.

 

Şükran Tuğ’un ölümü, hükümetin ‘gereksiz yere sezaryen yapan hastanelere’ ceza uygulanmasıyla ilgili düzenlemesinden sonra yaşandığı için de tartışma yarattı. Başakşehir Hastanesi ve Semiha Şakir Doğumevi konuyla ilgili bilgi vermedi.

 

Radikal’den Mine Tuduk’un haberine göre, Sağlık Bakanlığı ise soruşturmanın sürdüğünü söylemekle yetiniyor. Öte yandan doğumevinde Tuğ’un ölüm raporunda annenin ölüm sebebi olarak ‘preeklemsi’ (karnındaki bebeğin anneyi zehirlemeye başlaması) olarak yer aldı.

 

SEDYEDEN DE DÜŞMÜŞ

Aile ise önceden normal doğumla dünyaya getirdiği iki çocuğu bulunan Şükran Tuğ’un üçüncü bebeği doğurmak için doktor tarafından normal doğuma zorlandığını ve son anda durumu ağırlaşınca sezaryene alındığını iddia ediyor.

 

Ziya Tuğ, “Eşimi doğumhaneye aldıkları sırada, doğumhanede bulunan bir görgü tanığının bize anlattığı şeyler var. Bu kişi, eşimin doğum sırasında sedyeden düşürüldüğünü, 2 kez baygınlık geçirdiğini, görevliler tarafından normal doğuma zorlandığını daha sonra acil sezaryene alındığını anlattı” dedi.

 

İKİ KEZ FENALIK GEÇİRDİ

Şükran Tuğ doğumu 17 gün gecikince, kontrolü için Başakşehir Devlet Hastanesi’ne başvurmuştu. İddiaya göre doktorlar burada aileye, annenin ‘preeklemsi’ yaşadığını söyledi. Aile bunun üzerine 2 hastane daha dolaştı. Son olarak geldikleri Süleymaniye Semiha Şakir Doğumevi’nde yapılan muayene sonrasında, hastanın preeklemsi durumu olmadığı, normal doğum yapabileceği belirtildi.

 

ADI BAHAR OLACAKTI

Ancak Şükran Tuğ normal doğumda fenalaşıp iki kez baygınlık geçirince acil olarak alındığı sezaryen sonrasında hayatını kaybetti.

 

Acılı baba Ziya Tuğ yaşananlara hala inanamıyor. “Eşimle doğuma girerken, bebeğimizin adını kararlaştırdık. Bana son olarak, ‘Kızımızın adı Bahar olsun’ dedi. Ama onu kucağına alamadı. Güle oynaya girdiğimiz hastaneden çok büyük bir acıyla onsuz çıktık. Eğer eşim normal doğuma zorlanmasaydı hemen sezaryene alınsaydı bu durum yaşanmayabilirdi” diyen Tuğ, olayın aydınlatılmasını, eşini niye yitirdiğinin açıklanmasını istiyor.

 

Annesini doğumda yitiren Bahar bebeğin durumu ise hâlâ kritik. ‘Bahar’ bebek solunum cihazına bağlı olarak yaşatılmaya çalışılıyor. Bebek için 72 saat hayati önem taşıyor. Bebeğin beyin hasarının olmaması nadir kullanılan çok özel bir tedavi yöntemi uygulanıyor.

 

MUHAMMED UMUT’A TESELLİ...

Şükran Tuğ’un 3 yaşındaki oğlu Muhammed Umut’un annesinin fotoğrafını sık sık öpmesi yürekleri dağlıyor. 15 yıldır evli olan çiftin ilk bebeğinden sonra 10 yıl kadar ikinci çocukları olmadı. Şükran Hanım gördüğü kısırlık tedavisinden sonra 3 yaşındaki oğlu Muhammed Umut’u dünyaya getirdi. Ailesi sürpriz bir şekilde hamile kaldığı 3. çocuğuna kendisinin de çok şaşırdığını dile getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2012, 00:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER