Erkek adalet değil gerçek adalet!

İstanbul Feminist Kolektif üyesi bir grup kadın, Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç'ye tecavüz davasındaki kararını protesto etti.

Erkek adalet değil gerçek adalet!

İSTANBUL - Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan ve İstanbul Feminist Kolektif üyesi bir grup kadın, Yargıtay’ın 13 yaşındaki N.Ç'ye tecavüz davasındaki kararını protesto eden dövizler taşıyarak çeşitli sloganlar attı.

Burada grup adına açıklama yapan Selime Büyükgöze, 13 yaşındaki bir çocuğun, 26 erkeğin tecavüzüne uğradığını belirterek, ''Kamu davası, N.Ç'nin Adalet Bakanına yazdığı mektuptan sonra açılabildi. Tecavüzcüler, yüzbaşıydı, okul müdürüydü, koruyucuydu, kamu görevlileriydi, erkeklerdi. N.Ç'nin avukatı ve N.Ç'yi destekleyenler tehdit edildiler'' dedi.

Büyükgöze, Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesinin, en başından beri sanıkların yanında olduğunu ileri sürerek, tecavüzcülerin görevden alınmadığını söyledi.

Feministler olarak yargının erkeklerin yanında olmasının ne anlama geldiğini önce N.Ç'den sonra kendi hayatlarından iyi bildiklerini ifade eden Büyükgöze, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kararları içimize sindiremiyoruz. İsyan ediyoruz. Yargı neyi örtbas etmeyi çalışıyor. Bu davada verilen kararlar ile adil yargılama ilkeleri hiçe sayılmıştır. Adaletin erkek adaleti olduğu ve erkekleri koruduğu çok açıktır. Erkek egemen sisteme karşı mücadelemizi, yasalara ve sözleşmelere sığdırılamayacağını biliyoruz. Yargı, 13 yaşındaki bir çocuğun, 26 erkek tarafından tecavüze uğramasına razıdır. N.Ç, razı değildir. Biz kadınlar razı değiliz.''

Açıklamanın ardından söz konusu davada yargılanan sanıkların isimlerini okuyarak yuhalayan grup, olaysız bir şekilde dağıldılar.

Eylemdeki sloganlar:

-          Erkekleri, tecavüzcüleri koruyan yargının olduğu bir hukuk sistemine direniyoruz.

-          Adaletin erkeklerden taraf olduğunu görüyoruz ve buna direniyoruz.

-          “Yargı 13 yaşındaki bir çocuğun 26 erkek tarafından tecavüze uğramasına razıdır. N:Ç: Razı değildir, biz kadınlar razı değiliz”

-          Erkek adalet değil gerçek adalet!

Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayaz Kampanyası:

İstanbul Feminist Kolektif
Amargi
Bağımsız Feministler
Filmmor
Kadav
Kadının İnsan Lakları Derneği- Yeni Çözümler
İllet
Morçatı
Petrol-İş Kadın
Sosyalist Feminist KolektifYORUM EKLE