Erdoğan'ın 'fıtrat' açıklamasına kadın örgütlerinden tepki

'Kadın ve LGBTİ hareketinin kazanımlarını yok edilmeye çalışılıyor'

Erdoğan'ın  'fıtrat' açıklamasına kadın örgütlerinden tepki

‘Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği’ öncülüğünde bir araya gelen kadın ve LGBTİ örgütleri, Erdoğan’ın cinsiyetçi ifadeleriyle Anayasa’yı ihlal ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın I.Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde söylediği “Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir; feministler anneliği kabul etmezler” sözlerine kadın örgütleri tepki gösterdi.

Erdoğan’ın bu sözlerine karşı yazılı açıklama yapan kadın ve LGBTi örgütleri, Anayasa’nın 10. Maddesindeki eşitlik ilkesine dikkat çekti. Örgütler, Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı ihlal ettiğini kaydederek, "Türkiye Anayasası’nın 10. Maddesi diyor ki, ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.’ Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan bu söylemi ile Türkiye Anayasası’nı da ihlal etmektedir" dedi.

Açıklamada, Erdoğan’ın ilk olarak Temmuz 2010’da dile getirdiği eşitsizlik söylemini, bir kez daha yinelediği; bu beyanları ile toplumsal cinsiyet eşitliği için çaba gösteren kadın ve LGBTİ hareketi kazanımlarını yok etmeyi amaçladığına dikkat çekildi. (dokuz8haber)

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 11:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER