Dayağın tanıkları ifade değiştiriyor

Karağlar'daki dayak davasında garip şeyler oluyor…

Dayağın tanıkları ifade değiştiriyor


Kemal GÖKTAŞ
http://kemal-goktas.blogspot.com/

 

İzmir Karabağlar'da karakolda polislerin feci şekilde dövdükleri kamera görüntüleri ile ortaya çıkan Fevziye Cengiz'in 6.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada tanıkların tamamının ilk ifadelerini değiştirerek Cengiz'i suçlamaları dikkat çekti.

 

Cengiz'in yargılandığı davanın Çarşamba günü yapılan duruşmasında, Cengiz'in gözaltına alındığı müzikholde garson olarak çalışan Sıdıka Yufkar tanık olarak dinlendi.

 

Cengiz'in feci şekilde dövüldüğü gün, polislerin Cengiz hakkında kendilerine direndiği, kollarına vurup tırmaladığı ve küfür ettiği iddiasıyla şikayetçi olmaları üzerine tanık olarak karakolda ifadesi alınan Yufkar, Cengiz'i daha önce tanımadıklarını, olay sırasında da polislere direnip küfür ettiğini duymadığı yönünde ifade vermişti.

 

Ancak Yufkar, aradan 7 ay geçtikten sonra mahkemede verdiği ifadede Cengiz'in müzikholde garson olarak çalıştığını, polislere direnip küfür ettiğini iddia etti. Mahkemenin iki ifade arasındaki çelişkiyi sorması üzerine de "Benim şu anki ifadem daha doğru ve teferruatlıdır, çünkü olay günü alkollüydüm" dedi. Yufkar'ın 7 ay önce alkollü iken yaşadıklarını, ilk gün verdiği ifadenin tam tersi biçiminde hatırladığını iddia etmesi Cengiz'in avukatlarının da tepkisini çekti.

 

TANIKLAR "MÜŞTERİYDİ, KÜFÜR ETTİĞİNİ DUYMADIK" DEDİ

Cengiz hakkında açılan davada daha önce dinlenen müzikholün sahibi ve diğer çalışanlar da ilk gün verdikleri ifadelerin aksine Cengiz aleyhine ifade vermişlerdi. Bütün tanıkların bu şekilde ifade değiştirmesi dikkat çekti.

 

Tanıkların verdiği ilk ifadeler tamamen mağdur kadını doğruluyordu. Karakolda alınan ilk ifadelerde müzikholde çalışan kadın garsonlardan ikisi Fevziye Cengiz'in küfür ettiğini duymadıklarını belirtirken müzikholün müdürü Turgay Çetin de Fevziye Cengiz'in işyerinde müşteri olarak bulunduğunu, kimliği olmadığı için götürülmeye çalışılıdğı sırada "Ben müşteriyim, eğlenmeye hakkım yok mu, siz kimsiniz beni götüremezsiniz" dediği anlatmıştı.

 

POLİS TUTANAĞINA GÖRE DAVA

Bu ifadelere rağmen polisler, "Fevziye Cengiz kolumuza vurdu, tırmaladı, küfretti" iddialarını içeren tutanak düzenlemişlerdi. Savcı Ahmet Küçükpınar da tanıkların aleyhe bir beyanı olmamasına rağmen, tamamen polis tutanağını baz alarak Fevziye Cengiz hakkında 6.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

 

TANIKLAR İFADELERİNDEN DÖNDÜ, POLİS LEHİNE İFADE VERDİ

Açılan davanın İzmir 15. Sulh Ceza Mahkemesi'nde geçen Kasım ayında görülen ilk duruşmasında ifade veren kadın garsonlar ifade değiştirerek Cengiz'in polislere küfür ettiğini, mukavemet göstererek onlara vurduğunu iddia etmişlerdi.

 

Müzikhol sahibi Turgay Çetin de ifade değiştirerek Fevziye Cengiz'in müzikholde çalıştığını, yanındakinin eşi değil, müşterisi olduğunu, polislere küfür edip direndiğini ileri sürmüştü. Çetin, ifadesini neden değiştirdiğinin sorulması üzerine Cengiz'in izinsiz çalışması nedeniyle ceza yememek için ilk ifadesinde müşteri olduğunu söylediğini ileri sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2012, 19:32
YORUM EKLE