Cinsel istismara uğrayan çocuğa kürtaj izni çıkmadı

15 yaşındaki K.D., devlet koruması altında cinsel saldırıya uğradı...

Cinsel istismara uğrayan çocuğa kürtaj izni çıkmadı

Vatan Gazetesi'nden Bülent Aydoğdu'nun haberine göre, İstanbul Bahçelievler 80. Yıl Çocuk Yuvası’nda koruma altında bulunan 15 yaşındaki K.D., iddialara göre cinsel istismara maruz kaldı.

K.D.’nin faili bilinmeyen cinsel istismar sonucu hamile kalması üzerine olay Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na ulaştı.

23 Aralık 2013’te genç kızın kaldığı çocuk yuvasının avukatının yaptığı başvuruda, K.D. adlı çocuğun sağlığına zarar verilmemesi koşuluyla gebeliğin sonlandırılması, ceninden alınacak kan örneğinin Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek DNA tespitinin yapılmasına karar verilmesi istendi. Savcılığa yapılan başvuruda 9 haftalık hamile olduğu tespit edilen kızın yaşının küçük olması, çocuğa bakabilecek durumda olmaması ve mağduru olduğu bir suç dolayısıyla hamile kalması nedeniyle kürtaj izni talep edildi.

KÜRTAJA İZİN VERİLMEDİ

Başvurunun ardından savcılık dosyayı Gaziosmanpaşa 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne göndererek karar vermesini istedi. Dosyayı inceleyen hakim Sevil Zincir, yasada mahkeme kararı ile hamileliğini sonlandırılmasına ilişkin herhangi bir düzenlemenin bulunmadığını belirterek talebin reddine karar verdi.

24 Ocak 2014 mahkeme kararını açıklarken genç kızın da hamileliğinde 14 haftaya geldiği öğrenildi. Kararın ardından yapılan itirazın da reddedildiği öğrenilirken, koruma altında olan kızın şimdilerde hamileliğin 17. haftasını bitirdiği ve dosyasının halen Gaziosmanpaşa Çocuk Mahkemesi’nde bulunduğu belirtildi.

AİLE BAKANI: ÇOZUK BİZE HAMİLE GELDİ!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "devlet koruması altında olan ve uğradığı cinsel saldırı sonucunda hamile kaldığı iddia edilen 15 yaşındaki K.D" ile ilgili "Yurtta bir tecavüz söz konusu değil. Çocuk bize hamile olarak gelmiş" ifadesini kullandı.

İslam, bugün bir gazetede yer alan "devlet koruması altında olan ve uğradığı cinsel saldırı sonucunda hamile kalan 15 yaşındaki K. D" haberlerine ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Haberde adı geçen çocuğun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurduğunda hamile olduğunu ve derhal gerekli tedbirlerin alındığını belirten İslam, ailesi tarafından mahkemeye başvurulduğunu ve Bakanlığın da davaya müdahil olduğunu söyledi.

Mahkeme süreci devam ederken çocuğun rahatsızlandığını ve doğal yollarla bebeğin düştüğünü anlatan İslam "Yurtta bir tecavüz söz konusu değil. Çocuk bize hamile olarak gelmiş" dedi.

Haberde bahsi geçen kişinin ailesinin süreçten haberdar olduğunu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yardım istediğini bildiren İslam, "Çocuk ailesiyle birlikte bize müracaat ediyor. Müracaat edildiğinde çocuk tecavüze uğramış ve hamile. Biz o şekilde alıyoruz. Ailenin müracaatından sonra biz korumaya alıyoruz" diye konuştu.

Çocuğa psikolojik yardım, eğitim yardımı ve ailesine destek vereceklerini vurgulayan İslam, şu anda çocuğun okuluna devam ettiğini, başarılı bir öğrenci olan çocuğun durumunun şu anda çok iyi olduğunu dile getirdi.

Bakan İslam, gazetecilerden de ricada bulunarak, çocuğun kimliğinin deşif edilmemesini, psikolojik ve eğitim sorunları yaşamaması için bu konuda hassas davrandıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 20:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER