Can Dündar'dan FEMEN'e: Cehenneme hoş geldin!

Dündar, FEMEN'in Türkiye'de işinin zor olduğunu söyledi, 'Ama iyi ki geldiniz, ihtiyaç çoktu' diye seslendi...

Can Dündar'dan FEMEN'e: Cehenneme hoş geldin!

Cumhuriyet yazarı Can Dündar, kadın aktivist grubu FEMEN'in Türkiye şubesinin açılışını ele aldığı 'Cehenneme Hoş Geldin FEMEN!' başlıklı yazısında, göğsünün üzerine Arapça “Bedenim, kimsenin namusunun kaynağı değildir, bana aittir” yazıp fotoğraf çektiren Tunuslu FEMEN Amina gibi, çıplak göğsünün üzerine “ODTÜ” yazarak direnişe destek veren Türkiye'den Güntülü'nün de benzer maço sataşmaların hedefi olduğunu belirtti.

"FEMEN, gücün hâlâ kendisinde olduğunu sanan bu 'HE MAN'lerin saldırılarına alışkındır gerçi... Ama yine de kendilerini nasıl bir coğrafyanın beklediğini peşinen görmüş oldular," diyen Dündar, yazısında FEMEN'e 'tafsilat'lar verdi. FEMEN'e 'hoş geldin' diyen Dündar, "İşiniz zor FEMEN. Kolay gelsin Güntülü. Ama iyi ki geldiniz. İhtiyaç çoktu." iye seslendi.

İşte Can Dündar'ın "Cehenneme Hoş Geldin FEMEN!" başlıklı o yazısı:

FEMEN, Ukrayna’da seks turizmine ve cinsel ayrımcılığa karşı örgütlenmiş bir grup kadın aktivist tarafından kuruldu.

Kısa zamanda sesini tüm dünyaya duyurdu.

Kâh bir kürk defilesinde hayvanların yaşam hakkını savundu, kâh bir İslam ülkesinde recm vahşetine karşı durdu.

Diğer muhalif örgütlerden fazla haber olmalarının nedeni, eylemlere üstsüz gitmeleriydi.

Gazetede en çok kadın fotoğraflarına bakanlara mesaj vermek istediklerinde, mesajı onların en çok baktıkları yere, göğüslerinin üstüne yazıyorlardı.

***

Şimdi Türkiye’deler.

Mesajlarının çok “okunacağına” hiç şüphe yok.

Nitekim Türkiye şubesinin açılışı, grubun Türkiye’deki üyesi Güntülü’nün üstsüz fotoğrafıyla duyurulunca Twitter hesaplarına birkaç günde 10 bin kişi hücum etti.

Hesaba bırakılan yorumların hemen hepsi, “Kız seni yerler” tadındaydı.

FEMEN ODTÜGöğsünün üzerine Arapça “Bedenim, kimsenin namusunun kaynağı değildir, bana aittir” yazıp fotoğraf çektiren Tunuslu FEMEN Amina gibi, çıplak göğsünün üzerine “ODTÜ” yazarak direnişe destek veren Güntülü de maço sataşmaların hedefi oldu.

“Göğsünü gere gere harekete katılmak isteyen” mi ararsınız, dayanışma için evine buyur eden mi, “Gebze’den öteye geçemezsiniz” diye bıyık burup sopa gösteren mi?

***

FEMEN, gücün hâlâ kendisinde olduğunu sanan bu “HE MAN”lerin saldırılarına alışkındır gerçi... Ama yine de kendilerini nasıl bir coğrafyanın beklediğini peşinen görmüş oldular.

Ben biraz daha tafsilat vereyim:

Burası, “Her Türk’ün asker doğduğu” bir kahramanlar yatağı... Gerçi Başbakan, milyonluk orduda 600 bin kaçak asker olduğunu söyledi; ama o ayrı...

Cennetin, anaların ayağı altında olduğuna inananların ülkesidir burası... En popüler küfür, analara savrulur; ama o ayrı...

Namus için kan dökmekten kaçınmayanlar yaşar burada, çok muhafazakâr bir toplumdur. Taşra kentlerinde küçücük kızlara topluca tecavüz edilir, edenler iyi halden salıverilir; ama o ayrı...

Başbakan gezecek diye AVM’lerde kadın iç çamaşırı satan mağazanın kepenginin kapatıldığı bir edep toprağıdır burası; araştırmalara göre Google’da en çok “porno” ve “seks” sözcüğü aranıyor; ama o ayrı...

Kadına değer verilir buralarda... Her iki kadından biri dayak yer, her sene ortalama 10 bin kadın tecavüze uğrar ve Türkiye, kadın-erkek eşitliği tablosunda 136 ülke arasında 120. sırada nal toplar; ama o ayrı...

Yabancıları seven, misafirperver insanlar yaşar burada; 5 ülkeyi otostopla geçip gelen “Barış gelini” Pippa Bacca’yı tecavüz edip öldürdüler, Amerikalı fotoğrafçı Sarai’yi önce soyup sonra başını taşla ezerek katlettiler; kimbilir kaç turisti ağaç altına çekip ırzına geçtiler.

Ama o ayrı...

***

Daha geçen yıl, 4 çocuk babası, 50 yaşında bir inşaat işçisi, bir geceyarısı kayınpederinin ördeğine tecavüz etti. Ördek, ameliyatla kurtarıldıysa da sahibi tarafından “namusu bozulduğu” gerekçesiyle kesilmekten kurtulamadı.

Öyle namusuna düşkün insanlarızdır.

İşiniz zor FEMEN...

Kolay gelsin Güntülü...

Ama iyi ki geldiniz.

İhtiyaç çoktu.

Hoş Geldiniz!

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 13:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahar Berber
Bahar Berber - 7 yıl Önce

Helal olsun sana Can Dündar. Ne güzel de anlatmışsın bu ülkenin namus düşkünlüğünü(!)... Kalemine sağlık.

SIRADAKİ HABER