Bir çocuk gelinin dramı: Kocam oyuncak almayınca ağlardım..

8'inde nişanlanan, 12'sinde 'evlendirilen', 18'inde kuma verilen S.A. yaşadıklarını anlattı...

Bir çocuk gelinin dramı: Kocam oyuncak almayınca ağlardım..

8 yaşında nişanlanan 12’sinde ‘evlendirilen’, 18 yaşında evli adama kuma olarak verilen 5 çocuk annesi S.A., "Kocam oyuncak almayınca ağlardım" dedi. 34 yaşındaki S.A. tam 16 yıl boyunca kuma olarak yaşamış.

Çocukları kocasının yasal eşinin nüfusuna geçirilince İstanbul'a kaçarak hukuk mücadelesi başlatan Siirtli S.A. yaşadıklarını Hürriyet'ten Nurettin Kurt'a anlattı:

'İKİ BİLEZİK KARŞILIĞI NİŞANLADILAR'

“Biz 6 kardeştik. Ben okumak istiyordum. Babam vefat ettikten sonra annem yeniden evlendi. Ablamı istemeye geldiler, kabul etmedi. Başlık parası olarak iki bilezik aldıkları için adamla beni 8 yaşındayken nişanladılar. Yaşım küçüktü ama bilinçliydim, sırf nişanı atsınlar diye kendime erkek arkadaş bile edinmiştim, ama atmadılar.”

"BENİM ADIMA ANNEM 'EVET' DEDİ"

“12 yaşında annem ve kardeşlerimin baskısıyla kocamın evine götürmek istediler. Gitmemek için amcamlara kaçtım, ‘Annen bilir’ dediler, dayımlara kaçtım anneme teslim ettiler. 13 yaşında geldiğimde evde kaldığımı söyleyerek kocamın evine götürdüler.”

 “Dini nikâh kıymak için imam getirdiler. İmam sorduğunda ‘kabul etmiyorum’ dedim. Beni o yaşta diri diri mezara gömdüler. Düğün evinde herkes oyun oynuyor, zılgıt çekiyor, ben sürekli ağlıyordum. Üç ayrı imam değişti üçüne de aynı şeyi söyledim. İmamı, şikâyetçi olmakla tehdit ettim. Sonunda annem, ‘Bana vekalet ver, nikâh kıyalım, sabah birlikte kocanı da alır bizim eve döneriz orada yaşarsınız’ diye söz verdi, benim adıma annem ‘Evet’ dedi.”

"KOCAM BANA TECAVÜZ ETTİ"

“Ben sabah elbiselerimi topladım, ancak annem beni orada bırakıp gitti. İlk gece korkusundan kriz geçirdim ama kocam bana resmen tecavüz etti. Bilinçli olsam da küçüktüm, daha çocuktum. Kocam istediğim oyuncağı almayınca ağlardım. Nikâhtan bir ay sonra fırsatını bulup evden kaçtım, akrabalarıma sığındım, ama beni aileme teslim ettiler.”

'ÇOCUKLARIMIN GÖZÜ ÖNÜNDE DÖVDÜ'

“Kocam benden boşanmadan yeniden evlendiği halde benim boşanabilmem için başlık parası olarak verdikleri iki bileziği geri istediler. Bilezikleri gönderdim ve boşandık. Ailemin yanında 18 yaşına kadar kaldım. Sonra evli olan yeni kocama kuma olarak verildim. Yine iki bilezik karşılığında. Kabul etmek zorunda kaldım. Evlenip ayrıldığım için herkes bir farklı davranıyor oralarda.”

“Kuma olarak gittiğim bu evlilikten 5 çocuğum oldu. Kocam çocukları resmi nikâhlı karısının nüfusuna geçirdi. Bana şiddet uyguluyordu. Son olarak çocukların gözü önünde beni kemerle dövdü, çenem yarıldı ve hastanede dikiş atıldı. Ondan sonra da kaçmaya karar verdim. Ben sadece çocuklarımı yanıma alıp büyütmek istiyorum, başka bir şey istemiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 15:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER