Bekaret kontrolüne izin şartı

Teklif yasalaşınca hakim ve savcı ancak kadın izin verirse bekaret kontrolü için karar alabilecek...

 Bekaret kontrolüne izin şartı
Bekaret kontrolü yapılabilmesi için izin şartı istendi. Hakim ve savcı ancak kadın izin verirse bekaret kontrolü için karar alabilecek. Kadınlar istemediği sürece bekaret kontrolü yapılamayacak.

CHP tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile bekaret kontrolü için, izin şartı getirilmesi istendi. Teklif uyarınca hakim ve savcı kararı da olsa kadın izin vermezse, bekaret kontrolü yapılamayacak.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde, TCK’daki ‘’Genital muayene’’ başlıklı madde uyarınca, hakim ve savcı kararı olmadan kadını muayeneye gönderen ve muayene eden kişiye 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verildiği hatırlatıldı.
Buna rağmen aileler, kız yurdu ve okul yöneticileri ile tutukevi yöneticileri tarafından herhangi bir cinsel ilişki iddiası üzerine kadınların bekaret ya da genital kontrole sevkedildiği vurgulandı. Kanun teklifi ile genital muayene için kadının rızasının alınması ön koşul olarak getiriliyor. Teklif yasalaştığı taktirde hakim ve savcılık ancak kadının izni durumunda muayeneye sevk için karar verebilecek. Teklif TBMM Adalet Komisyonunda ele alınacak.
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 01:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER