Başörtü ayrımcılığına soruşturma

Kızılay gönüllüsünün, başörtülü olduğu için mağazadan kovulmasına soruşturma...

Başörtü ayrımcılığına soruşturma

Genç kızın yaptığı başvuruyu inceleyen Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, 'suç teşkil edebilecek hususlar görüldüğünü' belirterek Demirci'nin dilekçesini sorumlular hakkında ceza soruşturması açılması için suç duyurusu olarak savcılığa gönderdi.

 

İstanbul Ataşehir'de bulunan CarrefourSAmağazasında 20 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen olayın ardandan Elif Demirci Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na bir dilekçe ile şikâyette bulundu.

 

Gönüllüsü olduğu Kızılay Ataşehir Şubesi ile CarrefourSA arasında gerçekleşen protokol gereğince mağazada kurulan stantta görev aldığını belirten Demirci, dilekçesinde bir ara yanına gelen ve mağaza yetkilisi olduğunu belirten bir kişinin başörtüsünü kastederek 'Mağaza müdürümüz seni kameradan izliyor ve bu şekilde stantta çalışmaya izin olmadığından burada durmanızın doğru olmadığını bize söyledi' dediğini ve kendisinden standı terk etmesinin istendiğini ifade etti. Genç kızın dilekçesini inceleyen Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, konunun suç teşkil edebilecek unsurlar taşıdığına karar vererek dilekçeyi ceza soruşturması açılması için savcılığa gönderdi.

 

'ÖRTÜNÜ ÇIKAR' DEDİLER

Elif Demirci, dilekçesinde Carrefour güvenlik görevlisinin mağazanın bahçesindeki Kızılay standında durmak istediği takdirde başörtüsünü çıkarmasını ya da başörtülü çalışanlar gibi peruk takarak çalışmaya devam edebileceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine Kızılay yeleğini çıkartarak şube başkanını aradığını ifade eden Demirci, cevap beklerken bu defa aynı kişinin yeniden yanına gelerek mağazada dolaşabileceğini ancak başörtülü bir şekilde standın başında bekleyemeyeceğini söylemesi üzerine mağazayı terk etmek zorunda kaldığını anlattı.

 

'HAKARETE UĞRADIM'

Bu olay nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını, üniversiteye başörtülü olarak gidebildiği halde bir marketin önünde yardım gönüllüsü olarak bile görev alamamasından dolayı ülkesi adına ümitsizliğe düştüğünü ifade eden Elif Demirci dilekçesinde, inancından dolayı ön yargılı yaklaşılarak hakarete uğradığını belirtti. Demirci bu olaydan sorumlu olan kişilerin insanlık suçu işlediklerini bu nedenle kendilerine ağır müeyyideler uygulanmasını istedi. (Yenişafak) 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2012, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER