AKP'li Muhsin Kızılkaya 2002'de eşini bıçaklamış; şimdi ise Özgecan'ın kentinden vekil

Mersin'den milletvekili seçilen AKP’li Muhsin Kızılkaya’nın 2002 yılında eşini bıçakladığı ortaya çıktı

AKP'li Muhsin Kızılkaya 2002'de eşini bıçaklamış; şimdi ise Özgecan'ın kentinden vekil

Özgecan Aslan'ın vahşice katledildiği ve cinayet sonrasında kadına yönelik şiddete duyarlılığın arttığı illerin başında gelen Mersin’den AKP'nin milletvekili olarak seçilen Muhsin Kızılkaya’nın 2002 yılında eşini bıçakladığı ortaya çıktı. Yaralanarak beş gün iş göremez raporu alan Kızılkaya’nın eşi G.U.K. daha sonra şikayetini geri aldığı için o dönemin yasalarına göre ceza ortadan kalktı.

BirGün’den Deniz Coşan’ın haberine göre Kızılkaya, bir tartışma sırasında eşini bıçakla yaraladı. 18 Mart 2002 yılında, mahkeme tarafından TCK’nin 456/4 maddesi gereğince ağır para cezasına çarptırıldı. Ceza artırımına da gidilerek o dönemin parası ile 290.104.465 Lira para cezası verildi. Ancak daha sonra G.U.K. ve Muhsin Kızılkaya mahkemeye başvurarak karara itiraz etmeye karar verdi. Burada G.U.K. şikayetçi olmadığını, “kendi kendisini karnından yaraladığını” belirten bir ifade vererek, cezanın kaldırılmasını sağladı. Böylece Kızılkaya cezadan kurtulmuş oldu.

2005’ten önceki yasa nedeniyle kamu davası da açılmadı.

Şu andaki yasalara göre kadına yönelik bıçaklama şikayete bağlı değil. Bu nedenle de yeni yasaya göre Kızılaya hakkında kamu davası açılmış olacak ve ceza da kesinleşmiş olacaktı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 13:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER