Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla 2 Şubat'ta Kadıköy'de toplanarak protesto gösterisi yapan ve gözaltına alınan 23 kişinin savcılıktaki ifade işlemleri tamamlandı.

Gözaltındakilerin 10'u tutuklama istemiyle, 13'ü adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Adli kontrol uygulamasıyla mahkemeye sevk edilen 13 kişiden 9'u hakkında ev hapsi ile birlikte yurt dışı yasağı kararı verildi. 4 kişi hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan gençler, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi ve ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesine götürüldü.

Savcılıkta ifade işlemleri tamamlanan 23 kişinin 10'u tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Adli kontrol uygulamasıyla mahkemeye sevk edilen 13 kişiden 9'u hakkında ev hapsi ile birlikte yurt dışı yasağı kararı verildi.

4 kişi hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Eylemler sırasında gözaltına alınan bu kişilerin haricinde 5 kişi daha evlere yapılan operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

ADLİYE ÖNÜNDE BEKLEYİŞ GÜN BOYU SÜRDÜ

Gözaltındakilere destek olmak için gelenler gün boyu adliye binası önünde bekleyişlerini sürdürdü. Kitleye akşam saatlerinde sosyal mesafeye uymadıkları, ayrılmaları yönünde anonsalar yapıldı.

Bunun üzerine kitle adına yapılan açıklamada sokağa çıkma yasağı saatinin de yaklaştığı, bu nedenle adliye önünden ayrılacakları ancak gözaltındakiler serbest bırakılıncaya kadar mücadelelerini sürdürecekleri belirtildi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Gün içerisinde basın açıklaması yapan gençler, gözaltı ve tutuklamaların hukuksuz olduğunu vurgulayarak "Arkadaşlarımıza dün verilen serbestlik kimsenin lütfu değil bizim örgütlü dayanışmamızın eseridir" dedi.

Öğrenciler adına konuşan Esra Akdere, taleplerini bir kez daha dillendirdi:

• Gözaltında ve tutuklu bulunan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı.

• Okullarımızdaki polis ablukaları kaldırılmalı.

• Melih Bulu başta olmak üzere bütün kayyumlar ve kayyum rektörler derhal istifa etmeli.

• Tüm üniversitelerde bütün bileşenlerin dahil olduğu demokratik, özerk ve özgür seçimleri gerçekleştirilmeli.

82 KİŞİ SERBEST BIRAKILMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla Kadıköy'de protesto gösterisi yapmak isteyenlere polis müdahale etmiş ve Kadıköy'de 94 kişiyi gözaltına almıştı.

Ekipler, ayrıca Beşiktaş ve Sarıyer'de Kadıköy'deki gösterilere katılmak isteyen 11 kişiyi de gözaltına almıştı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 105 kişiden 82'si işlemlerinin ardından dün serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Evrensel