İstanbul Kadıköy'de Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında yapılacak basın açıklaması yasaklandı. Kadın Meclisleri’nin eylemi engellenirken çok sayıda kadın gözaltına alındı. İlerici Kadınlar Derneği’nden (İKD) kadınlara da müdahale eden polis, çok sayıda kadını gözaltına aldı.

Kadın örgütlerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Kadıköy'de düzenlemek istediği eylem Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kadıköy'de toplanan kadınların eylemine polis müdahale etti.

KADINLAR GÖZALTINA ALINDI, GAZETECİLER ENGELLENDİ

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, "Şiddetsiz, sömürüsüz bir dünyayı mücadelemizle kazanacağız" sloganıyla Kadıköy Eminönü İskele Meydanı'nda toplanarak açıklama yapmak isteyen kadınlara, polis müdahale etti, çok sayıda kadını gözaltına aldı. Bu sırada haber takibi yapan gazeteciler de polis tarafından engellendi.

KAYMAKAMLIK EYLEMİ YASAKLADI

Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada "27.11.2022 Pazar günü saat:15.00’te Kadıköy İskele Meydanında sosyal medya hesaplarından yapılacağı duyurulan toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem/etkinliklerin idaremiz Kadıköy sınırları içerisinde; caddelerde, sokaklarda, meydanlarda, ana arter yollarda, devletin ulusu ve ülkesiyle bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene aykırı olabileceği veya hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu 32. Maddeleri gereğince 27.11.2022 günü saat:00.01’den 27.11.2022 günü saat:23.59’a kadar Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık alanlarda YASAKLANMIŞTIR." denildi.

FİDAN ATASELİM GÖZALTINA ALINDI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada"Aralarında Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim'in de bulunduğu 40'ı aşkın üyemiz gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı alacağız. Kadınları durduramayacaksınız!" denildi.

Kadın Meclisleri ise Kaymakamlığın kararına karşı "Kadınları keyfi yasaklarla durduramayacaksınız. Hep beraber Kadıköy’de olacağız" açıklaması yaptı.

TKH BAŞKANI AYSEL TEKEREK’İN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 23 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil ve Türkiye Komünist Hareketi  (TKH) Genel Başkanı Aysel Tekerek’in de aralarında bulunduğu 23 partili gözaltına alındı. Gözaltıların TKH İl Binası'na girilerek yapıldığı öğrenildi.