İstanbul Saraçhane’de başlayan ve ardından Urfa, Konya, Ankara'da yapılan LGBTİ karşıtı miting son olarak bugün İzmir’de yapıldı.

İzmir Büyük Aile Platformu tarafından çağrısıyla yapılan miting için Konak Meydan’ında toplanıldı.

150’ye yakın dernek ve kitle örgütünün bir araya gelip yaptığı mitingde yapılan konuşmalarda nefret ve LGBTİ karşıtı söylemler ön plana çıktı.

Katılımın az olduğu mitinge aileleriyle gelen gençler dikkat çekti. Ayrıca platformun istemediği basın kuruluşunda çalışan gazeteciler, görüntü ve fotoğraf alması engellenerek, emniyet tarafından miting alanı dışına çıkarıldı.

Mitinge İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper ve Katip Çelebi Üniversitesi Saffet Köse de mitinge katıldı.

Miting açılış konuşmasında, “Biz onların LGBT dayatmalarına karşı bir araya geldik. Çocuklarımızı bu istismardan, gençlerimizi bu yozlaşmadan korumak için buradayız. Fikrimiz hür vicdanınız hür, bu dayatmaları kabul etmiyoruz” diyerek, LGBTİ karşıtı nefret içerikli söylemler yer aldı.

KONUŞMALARDA LGBTİ'LER HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

Ayrıca yapılan konuşmalarda LGBTİ'ler hedef haline getirildi. İzmir Aile Platformu Adına konuşan Avukat Nuriye Kadan, “Batı kaynaklı bu dayatmayı herkese anlatacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ne eril devlet diyenler yabancı devletleri pek seviyor ve paralar alıyorlar. O paralarla ideolojik işgale kalkıyorlar” dedi.

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Uğur Bayrak ise “Farklılarımızı bir kenara koyarak ülkesini, vatanını seven herkes LGBT dayatmasına karşı mücadele etmeli” derken, mitingde söz alan İzmir Katip Çelebi Rektörü Saffet Köse de “Dayatmacı ve aileyi bozan lobilere ve dayatmalara karşı gerekli önlemlerin ivedilikle alınmasını söylüyoruz” dedi.

TGB Genel Başkanı Kayahan Çetin ise, “Üniversitelerimizde bizim yuvamızda LGBT’lere alan açmaya çalışanlar sesimizi duysun, öğrenci kulüpleri öğrencilerin kendini ifade ettiği yetenek geliştirdiği yerdir. Batı fonlarıyla beslenen kirli emperyalist fonlar giremez” diye konuştu.

Konak Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından kitle Cumhuriyet Meydanı’nda sessiz yürüyüş düzenledi. Burada da okunan basın açılmasında nefret dili öne çıktı.