İzmir'de, LGBTİ'ler (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, intersek) İstanbul, Kocaeli ve İzmir'de bıçaklı saldırıya uğrayan trans seks işçisi arkadaşları için yürüdü.

Alsancak Bornova Sokağı'nda bir araya gelen İzmirli LGBTİ'liler, "Trans cinayetleri politiktir," "Aşk, hürriyet uzak olsun devlet," "Susma haykır translar vardır" sloganlarıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi'ni kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Gamze Yıldırım, şunları söyledi:

NEFRES SALDIRILARI SÜRÜYOR

"Bugün burada sessiz kalan hukuka, adalete ve vicdanlara sesleniyoruz. Yeter artık transfobik şiddet devam ediyor. 2 Mayıs akşam saatlerinde İstanbul'da iki trans kadın arkadaşımız transfobik bir saldırının hedefinde katledilmek istendi. Gülşen arkadaşımız müşterisi tarafından bıçaklandı, arkadaşları tarafından hastaneye yetiştirildi ama hayati tehlikesi olduğu için ameliyata alındı.

Gülşen ameliyattayken yine İstanbul'da bir trans kadın kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlandı, kendi imkanlarıyla hastaneye giden arkadaşımızın sağlık durumu şu an iyi. Ama Gülşen'in durumu hala kritik ve yoğun bakımda gözetim altında. İstanbul'da bu saldırının üzüntüsünü yaşayamadan bir transfobik saldırı da İzmir'de yaşandı.

Rüya arkadaşımız da kimliği belirsiz kişiler tarafından bıçaklandı. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli'nde yaşanan saldırı transfobik şiddetin her yerde olduğunu kanıtlar şekilde. Nefret saldırıları devam ediyor."

SALDIRILAR POLİTİK TEMELLİ

Kocaeli, İstanbul ve İzmir'de yaşanan saldırıların ne ilk ne de son olacağını belirten Gamze Yıldırım, saldırıların politik temelli olduğunu belirtti. Yıldırım, "Lezbiyenleri, geyleri, biseksüelleri, transları, intersekleri görmezden gelen heteroseksist ataerkil zihniyet her gün devlet tarafından var ediliyor. Bu zihniyetin mağdurları LGBTİ'ler ve seks işçileri her gün yaşam savaşı veriyor. Eylül Cansız'ı ve Onur'u intihara sürükleyen zihniyet, dün gece bedene bürünmüş şekilde karşımıza çıksa da nefret saldırılarının politik temelli olduğunu biliyoruz. Trans cezaevleri için elini sıvazlayan devlet, nefret saldırılarına karşı önlem almalıdır" dedi. (Gerçek Gündem)