İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’te yaşanan yumruklu saldırı anını anlattı. “Siyasi iktidar gerginlikten besleniyor. Herkesi korkutup yıldırmak için ellerinden gelini yapıyorlar” diyen Yokuş, “Geçmişte de bunlar oluyordu ama bugün bizim anladığımız şu; burada kavga eden, sesini daha çok çıkaran, bağıran, saldıran milletvekilleri Tayyip Bey tarafından daha çok itibar görüyor” dedi.

Yokuş, “Bunlar planlı, işin içine tehdit için mafya babaları giriyor, bunları da yaşıyoruz. Yani Türkiye gittikçe tek adam yönetiminde Meclis'in de iradesinin, muhalefet iradesinin tamamen yok edildiği, dozu gittikçe artan baskıcı bir rejime doğru gidiyor. Seçim yaklaştıkça belli ki dozajını daha da arttıracaklar. İstiyorlar ki; korkuyla, yıldırarak insanları tekrar kontrol altına alalım, tekrar iktidarımızı sürdürelim, şatafatımızı sürdürelim” değerlendirmesini yaptı.

Aldığı kınama ve kamuoyuna yansıyan fotoğraf hakkında konuşan Yokuş, “O fotoğrafta burun sıkan el bana ait değil, olayda ayırmaya çalışmak dışında hiçbir dahlim yok” diye konuştu. Yokuş, “AKP Grup Başkanvekili Bülent Beye ‘Benim hiçbir sözüm yok, bu kayıtlarda da görülüyor, yapmayın’ dedim ama zaten kavgayı organize eden aynı kişi, işin başında Bülent Turan var, bilerek başlatan AKP Grup Başkanvekilinin kendisi, onun arkasından Alpay Özalan ve Zafer Işık geliyor” dedi.

Salı günü İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz Meclis Genel Kurulu'nda konuşurken AKP'li milletvekillerinin müdahalesiyle çıkan kavgada, AKP Milletvekili Zafer Işık yumruk atarak İyi Partili Hüseyin Örs'ü yaraladı. Kafasında şişlik, belinde incinme olduğu ve kalp pili yerinden çıktığı için hastanede tedaviye alınan Örs’ün yoğun bakımda kalbi durdu. Meclis’teki kavganın içinde bulunan İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Sözcü yazarı Ruhat Mengü’ye o anları şöyle anlattı:

“Maalesef sık sık oluyor ve bu sataşmalar ortamı geriyor ve gittikçe de son günlerde dozu artıyor. Ümit Beyaz konuşuyordu ve kürsüye yürüdüler, bakın kürsüye yürümek, kürsüde konuşana müdahale etmek burada Meclis içinde en son yapılacak iştir. Olay kürsü dokunulmazlığına saldırıyla başladı zaten ve devamında da biz ‘Arkadaşımıza bunu neden yapıyorsunuz’ dediğimizde daha da saldırganlaştılar ve orada Hüseyin Beyi yumrukladılar. Hüseyin Bey kimseyi incitmeyen çok saygın biridir.”

Yokuş, “Aslında Ümit Beye müdahale öncesi Ak Partililer grup başkanvekillerinin konuşmaları üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Bey bir açıklama yaparken ona laf atmışlardı, bu devam etti gitti Ümit Beyin üstünde patladı. Aslında kimse kimseye bir şey söylememişti ama onu da konuşturmak istemediler. Bir önceki gün de başka gerginlikler olmuştu, bu hoşlarına gitmiş olmalı ki gerginliği sürdürmek ve konuşmaları engellemek istediler, sonuçta da saldırdılar” görüşünü ifade etti.

“Geçmişte de bunlar oluyordu ama bugün bizim anladığımız şu; burada kavga eden, sesini daha çok çıkaran, bağıran, saldıran milletvekilleri Tayyip Bey tarafından daha çok itibar görüyor. Kulislerde uzun süredir dolaşan konuşmalarda, ‘AK Parti Grubu'nun yeterince ses çıkarmadığı’ konusunda Tayyip Bey'in eleştirilerinin olduğu söyleniyordu. Biz bunu yaşayarak görüyoruz, çünkü burada sesini yükselten vekillerin ya da Ak Parti yöneticilerinin sanki görücüye çıkmış, saraya yaranma, parti tabanında daha fazla ilgi görme algısını görüyoruz zaten” çıkarımını yapan Yokuş, sözlerine şöyle devam etti:

“ALPAY ÖZALAN DİYE ESKİ FUTBOLCU BİR ARKADAŞ VAR, SANKİ BURANIN KABADAYISI, HER OLAYDA O VAR”

“Partinin Grup yöneticileri normalde sesini yükselten veya aşırı giden milletvekillerini teskin etmek, durdurmak yerine bunları yapmıyorlar, tam tersini yapıyor ve kendileri de bizzat olayların içine giriyorlar. Bugün de yaşanan aynı şeydi. Mesela tartışmanın bir tarafında yine Ak Parti Grup Başkanvekili vardı, böyle bir durum var. Burada Ak Partililer parti tabanına, Cumhurbaşkanı'na görüntü verebilmek için bunu yapıyorlar ama burada bazı milletvekilleri var, mesela Alpay Özalan diye eski futbolcu bir arkadaş var, sanki buranın kabadayısı, her olayda o var, bugün de olayın içinde vardı. Her yerde kürsüye yürüyen, haddini aşmış, kontrolden çıkmış bir arkadaş, bu kavgada da hemen ortaya çıktı ve koşarak geldi, kavgaya karıştı. Yani, burada gerginlik üzerinden beslenen bir siyasi iktidarın tavrını görüyoruz.”

“İŞİN İÇİNE TEHDİT İÇİN MAFYA BABALARI GİRİYOR, BUNLARI DA YAŞIYORUZ”

“Tahammülsüz, muhalefeti aşağılayan, ‘20 yıldır bu millet bize yetki veriyor, kötü olsak vermez, devlet bizim, siz kim oluyorsunuz’ diyen bir iktidar, toplantılarda bunu yaşıyoruz” diyerek genel bir sorundan bahseden Yokuş, sözlerinin devamında şu eleştirileri getirdi: 

“Ak Parti iktidarı kendini ‘devlet’ olarak görüyor. Biz onlara şunu söylüyoruz; ‘Kardeşim, siz geçici olarak bu görevi yapıyorsunuz, sizden önce de bu devleti yönetenler vardı, siz devletin sahibi değilsiniz’ ama bunlar bize aynı Tayyip Bey'in ‘Benim valim, benim milletvekilim, benim bilmem kimim’ ifadeleriyle bize ‘Bu devlet bizim’ diyorlar. ‘Bu devletin her şeyi biziz, biz ne istersek onu yaparız, herkes bize biat etmek zorunda’ gibi bir anlayışla Meclis'te sürekli dayatma yapıyorlar. İstiyorlar ki burada kimse Ak Parti'yi eleştirmesin, kimse eksiklerini, yanlışlarını söylemesin, sayısal güçlerini de kullanarak maalesef zorbalığa kadar işi götürüyorlar.

Metin Lokumcu davasında tanık polisler dinlendi: "Orada değildim ama tutanağı imzaladım" Metin Lokumcu davasında tanık polisler dinlendi: "Orada değildim ama tutanağı imzaladım"

Zaten Cumhur İttifakı'nın bileşenleri, her iki lider her gün grup toplantılarında bir yerleri tehdit ediyorlar, bu tehditlerin sonucu bugün bazı mağazalara saldırılar var, hepimiz görüyoruz.

Bunlar planlı, işin içine tehdit için mafya babaları giriyor, bunları da yaşıyoruz. Yani Türkiye gittikçe tek adam yönetiminde Meclis'in de iradesinin, muhalefet iradesinin tamamen yok edildiği, dozu gittikçe artan baskıcı bir rejime doğru gidiyor. Seçim yaklaştıkça belli ki dozajını daha da arttıracaklar. İstiyorlar ki; korkuyla, yıldırarak insanları tekrar kontrol altına alalım, tekrar iktidarımızı sürdürelim, şatafatımızı sürdürelim.”

"PLANLI BİR GERGİNLİK POLİTİKASI ARTTIRILARAK DEVAM EDİYOR, KAYBETME KORKUSU İÇİNDELER"

“Ak Parti Genel Merkezi ve Genel Başkanı tarafından –açıkça söylüyorum- planlı bir gerginlik politikası arttırılarak devam ediyor. Yani, kaybetme korkusu içerisinde kendilerinden olmayan, kendileri gibi düşünmeyen herkesi tehdit etmeye başladılar, herkesi korkutup yıldırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar” diyen Yokuş, “Yani tabiri caizse Meclis'te bize söz hakkını bırakın su, ekmek bile vermeyecekler. O kadar agresif, o kadar saldırgan bir tavır içindeler ama biz bunları sağduyuyla aşacağız. Saldırıda arkadaşımız çok ciddi bir hayati tehlike yaşadı, aldığı darbe yüzünden kalp pili yerinden çıktı, çok şükür atlattı ama atlatamayabilirdi. Bunları yaşıyoruz. Temennimiz bundan sonra yaşamayalım ama biz ümitvar değiliz, çünkü Ak Parti grubu Tayyip Erdoğan'a yaranmak için burada saldırılarına bundan sonra da devam edecek endişesi içindeyiz” ifadelerini kullandı.

“O FOTOĞRAFTA BURUN SIKAN EL BANA AİT DEĞİL, OLAYDA AYIRMAYA ÇALIŞMAK DIŞINDA HİÇBİR DAHLİM YOK”

Yokuş, “Size de kavga sırasındaki sözlerinizden dolayı kınama cezası verilmiş, bir de fotoğraf vardı Hüseyin Örs'ü kurtarmak isterken mi yumruk atan AKP milletvekilinin burnunu sıktınız?” sorusuna, “O fotoğrafta burun sıkan el bana ait değil, olayda ayırmaya çalışmak dışında hiçbir dahlim yok.” Diye yanıt verdi.

“İŞİN BAŞINDA BÜLENT TURAN VAR, BİLEREK BAŞLATAN AKP GRUP BAŞKANVEKİLİNİN KENDİSİ”

Yokuş şöyle devam etti:

“AKP Grup Başkanvekili Bülent Beye ‘Benim hiçbir sözüm yok, bu kayıtlarda da görülüyor, yapmayın’ dedim ama zaten kavgayı organize eden aynı kişi, işin başında Bülent Turan var, bilerek başlatan AKP Grup Başkanvekilinin kendisi, onun arkasından Alpay Özalan ve Zafer Işık geliyor. Onlar oy vermeden kendi adamlarına ceza verilemiyor, hiç değilse İYİ Parti'den de birine ceza verilmiş olsun, sadece kendilerinin suçlu olduğu ortaya çıkmasın diye bana ceza verildi. Düşünün, ‘Adalet Bakanlığı’ bütçesi konuşulurken iç tüzük ihlal ediliyor ve adaletsiz şekilde bana kınama veriliyor. Baştan sona tümüyle utanç verici bir olay yaşandı.”