İYİ Parti'den 'kapı açık' mesajı: 'İkinci tur'da Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekler misiniz sorusuna yanıt
İYİ Partili Erhan Usta, pazartesi yapılacak toplantıya katılım kararının Genel İdare Kurulu’nda değerlendirileceğini belirterek, "Henüz karar verilmedi. Kapı açık" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Altılı Masa'dan ayrılmasına ilişkin gelişmeler sürüyor.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Habertürk'te Akşener'in açıklamaları ve sonrasında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan HDP ziyareti sonrası açıklama Kılıçdaroğlu'ndan HDP ziyareti sonrası açıklama

"Akşener masayı dağıttı yorumları yapılıyor. Akşener, masadan kaldırılmak istendi" iddiasında bulunan Usta, "‘Beş genel başkanın imzasıyla karar alınabilir’ şeklindeki yaklaşım masanın ruhuna aykırı. Bu uygulama bugüne kadarkilere aykırıydı. Bugüne kadar mutabakat yerine ‘çoğunlukla karar alınabilir gibi uygulama olmadı" ifadelerini kulalndı.

Pazartesi yapılacak toplantıya katılım kararının Genel İdare Kurulu’nda değerlendirileceğini belirten Usta, "Henüz karar verilmedi. Kapı açık. Altılı Masa baştaki çalışma ilkelerine dönecek olursa, isim konusunda da ‘bu tavrı sürdüreceğiz’ denirse bu devam eder. Ancak ‘çalışma ilkelerinden vazgeçiyoruz’ denirse olmaz" diye konuştu.

İYİ Partili Usta, "Sayın Akşener, Sayın Kılıçdaroğlu'na 'Bizim önerdiğimiz iki aday için elinizi siz de kaldırın' diyor. Herkes kendi partisinden isim söylerse nasıl uzlaşı olacak? İş bu kadar sıkıntıya çıktıktan sonra iki başka çağrı yapmak, başka partinin iç işlerine karışmak değil" dedi.

"HDP'nin aday çıkarmaması durumunda, Erdoğan ciddi farkla alır. Eğer ikinci turda alınacaksa, Sayın Kılıçdaroğlu ikinci tura kalacaktır" derken, ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme konusunda, "O konuda bir şey diyemem" diye cevapladı.

CUMHUR İTTİFAKI SORUSUNA YANIT

Usta, Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağı konusunda, "Biz bu ülkeyi bu yönetim ve sistemden kurtarmaya çalışıyoruz. Cumhur İttifakı'na kapılar tamamen kapalı" diye yanıtladı.

Kaynak: Kısa Dalga