İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyareti için gittiği Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kendisini bekleyenlere hitap etti.

Akşener, konuşması sırasında, programını takip eden eski AK Parti Balıkesir milletvekili Turhan Çömez'i yanına davet etti.

Yeni Çağ gazetesinin aktardığına göre Akşener, Çömez'in FETÖ'ye karşı duruşundan övgü ile bahsetti.

'MUHTEREMLER ÇOK RAHATIZ'

İnsanların dertlerinin konuşulmadığı, bu dertlere çareler üzerinden rekabet yapılmadığı bir sistemi kaldırıp; öznenin yeniden seçmen olduğu bir anlayışı ortaya koymak üzere gezdiklerini ifade eden Akşener, "Ceketimi assam, şapkamı koysam seçilirim' anlayışı ağabeylerin çok rahatına geldi. Ağabeyler seçmeni görmeden, seçmenin dertlerini dinlemeden, bizi ait olduğumuz alanlar üzerinden birbirimize düşman ederek yaptıkları politikayı birlikte ortadan kaldırıyoruz. Muhteremler çok rahatsız" dedi.

Esnaf dükkanları içinde müşterilerin velinimet olduğunu belirten Akşener, siyasetçi için de seçmeni velinimet yapacaklarını söyledi.

Akşener, "Benim gibi her birini buraya getireceksiniz, karşınızda ‘hazır ol’da durduracaksınız. Oylarınızı manevi anlamda çok pahalıya vereceksiniz" diye konuştu.

'BİZDEN EVVEL KİMSE KONUŞMUYORDU'

"Bu ülkede öyle büyük haksızlıklar var ki. Bizden evvel kimse konuşmuyordu" diyen Akşener, "92 puan alıp atanamayan genç gördüm. Onun yerine bağıra bağıra ağlayan annesini gördüm bu dükkanların içinde. Gebe ineğini gözyaşları içerisinde kesime gönderen besiciler gördüm. Tarlasına nisan ayında atması gereken gübreyi atamadığı için kara kara düşüp, gözünden yaş akan çiftçi gördüm. Süt ineklerini sürekli zarar ettiği için kesime gönderen insanlar gördüm. Akşama ne pişireceğini kara kara düşünen anneler gördüm. 92 puanla atanamayıp 58 puanla arkadaşı atandığı için ağlayan çocuklar gördüm. Mülakatta 88 puanla elenmiş gençler gördüm. Bu ülkede harami düzen var. Her şeyden önce seçmen olarak bu düzeni beraber kaldıracağız. Helal oylarınızla, demokrasiyle, sandıkta bu harami düzeni birlikte yıkacağız inşallah" ifadelerini kullandı.

Mülakat sisteminin AK Parti'ye işçi bulma kurumu gibi çalıştığını savunan Akşener, iktidar olmaları durumunda bu sistemi kaldıracaklarının mesajını verdi.

'BİR ÜLKE BU KADAR MI SOYULUR?

Akşener şöyle devam etti:

"Bir şey daha var. Ya kardeşim bir ülke bu kadar mı soyulur? 24 milyar lira Türk Telekom'dan alındı. Sizin vergilerinizle alındı, gidildi Hariri'nin cebine konuldu. Hariri kim, Sayın Erdoğan'ın aile dostu. Biliyorsunuz aile dostlarına mahcup olunmaz. Size mahcup olmak hiç umurlarında değil. Bunun cevabını vereceksiniz, vermelisiniz. 24 milyar lira ile neler olur? Gençlerin KYK borçları silinir, nisan ayında gübre atamayan tüm çiftçilerin gübreleri ücretsiz verilebilirdi. Geçen hafta pazar günü Sayın Mansur Yavaş’la beraber Ankapark diye bir ucube gezdik. Tam 14 milyar lira harcanmış. 24 ile toplayın. 38 milyar lira ile bu ülkede neler yapılmazdı. Bu ülkede çiftçinin mazotu, gübresi, ilacı ile hayvancının yemi sübvanse edinilebilirdi Onlara nakit olarak yardım yapılıp, üretim yapmaları sağlanabilirdi. Çocuklarımız büyükşehirlerde aç. Devlet okullarında okuyan, ilkokul birden lise son sınıfa kadar olan çocuklarımızın sabah kahvaltısı ile öğle yemeği verilebilirdi. Binlerce kadınımıza, kooperatifimize ve üreticimize katkıda bulunulabilirdi. Kadınlara iş imkanı sağlayabilirdik."

'ÇALDIRMAYACAKSINIZ, ÇALMAYACAKSINIZ'

"Bütün bunların düzeltilmesinin çok kolay olduğunu kaydeden" Akşener, "Çaldırmayacaksınız, çalmayacaksınız. İsraf etmeyeceksiniz. Kaynakları yerinde kullanacaksınız. Türkiye'nin imkanları büyük, Türkiye'nin harika insanları var, Türkiye'nin muhteşem gençleri var. O gençlerin önüne umudu koyacaksınız, istihdamı yaratacaksınız. Türkiye'nin çözülemeyecek problemi yok. Tekrar söylüyorum; hırsızlık yapmayacaksınız, hırsızlığa müsaade etmeyeceksiniz. İsrafı önleyeceksiniz. Bütün bunların neticesinde elbet de el ele verip bu harami düzeni değiştireceğiz. Seçmenin velinimet olduğunu siyaset ağalarına birlikte göstereceğiz inşallah" diye konuştu.