İTÜ Ayazağa yerleşkesinin girişindeki meydana ODTÜ’yle dayanışma amacıyla dikilen fidanlar söküldü.

24 Ekim Perşembe günü  “Melih Gökçek ODTÜ’den geçecek yol sevdasından vazgeçmeli!” talebiyle biraraya gelen öğrenciler, İTÜ Ayazağa yerleşkesine fidan dikerek ODTÜ’ye destek vermişlerdi. Haziran direnişinde polis tarafından öldürülen yedi kişinin isimleri unutulmamaları için fidanlara verilmişti.

Bianet'in haberine göre, dün üniversiteye gelen öğrenciler diktikleri 20 fidanın söküldüğünü gördüler. İTÜ’lü öğrenciler, fidanlara yapılan saldırının tatil günü yapılmasını, ODTÜ’de yol yapımı için ağaçların kesilmesini protesto için dikilen fidanların Kurban Bayramı tatili fırsat bilinerek sökülmesini anımsattığını söylüyor.

Fidanları kimin söktüğü henüz belirsiz olsa da rektörlüğün İTÜ Asistan Dayanışması’nın çadırını da yine bayram tatilinde söktürmüş olduğunu hatırlatan İTÜ Forumundan Selçuk Yılmaz, Bianet’e şu açıklamayı yaptı:

“Fidanların söküldüğü haberini dün akşam aldık. Okulda kimsenin olmadığı bir gün seçmişler fidanları sökmek için. Şuan için aklımızda sadece rektörlük var çünkü fidanları sökebilecek başka bir grup yok. Bugün İTÜ Forum’u olarak bir toplantı yapacağız ve fidanları kimin söktüğünü, sökülen fidanların nerede olduğunu soracağız ve sorularımızın muhatabı tabii ki rektörlük olacak”

Bu iddialara yönelik İTÜ Rektörlüğü’nden henüz resmi bir açıklama gelmedi.