Gökhan Zan, İYİ Parti’ye katıldı Gökhan Zan, İYİ Parti’ye katıldı

İstanbul İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına ilişkin iddianame önceki gün tamamlandı. Saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır'ın ifadesinde söylediği, “Kardeşim Muhammed, IŞİD saldırısında ayaklarından yaralandı. Tedavi olduktan sonra tekrar ÖSO’ya katıldı. YPG aleyhine casusluktan beni tutukladılar” sözlerinin iddianamede yer almaması dikkat çekti.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen terör saldırısında 6 kişi vefat etti. 99 kişi ise yaralandı. Saldırıyı yapan terörist Suriye uyruklu Ahlam Albashır tutuklandı. Gazeteci İsmail Saymaz saldırgan Ahlam Albashir’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadesinin tamamını yayınlamıştı; “2002’de Halep’te doğdum. 2013’e kadar burada kaldım. Altı kardeşiz. Üçü vefat etti, ikisi hayatta. Babam ben beş yaşındayken vefat etti. 2013’ten sonra ben, annem ve kardeşim Süleyman ile Ebu Hanaya’ya gittik. Çadırda yaşadık. Annem vefat etti. Kardeşim Meryem ve ağabeylerim Muhammed ve Mahmud ile Rakka’ya kuzenimin yanına gittik. Muhammed, DEAŞ saldırısında ayaklarından yaralandı. Tedavi olduktan sonra tekrar ÖSO’ya katıldı. YPG, Rakka’ya saldırdı. Mahmud, Meryem ve Muhammed’in eşiyle YPG’nin kontrolündeki Münbiç’e geldik. Pastanede çalışmaya başladım. YPG’li Ahmet Arreş ile sevgili oldum. İki ay sonra ayrıldım. Ahmet Arreş, YPG adına talepte bulunmadı. Pastanede çalıştığım sırada ‘Mümbiç Diyar’ ve ‘Ferhat' isimli YPG’de üst düzey görevdeki kişiler Cerablus’a giderek, bilgi toplamamı istedi. Kabul etmedim. Ahmet Arreş’in peşinden Cerablus’a gittim. Bir gece kaldım. Dönüşte Münbiç’e giderken, kimliğimi yırttılar. Kimliksiz girdiğim için YPG aleyhine casusluktan beni tutukladılar. Bir ay cezaevinde kaldım.”

Söz konusu soruşturma tamamlandı. Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, 154 sayfalık iddianamede terörist Albashır’ın ifadesine de yer verildi. Ancak Albashır’ın savcılık ifadesinde belirttiği ÖSO’ya dair iddialar iddianamede yer almadı. Albashır’ın ifadesinde belirttiği Muhammed ve Meryem isimli iki kardeşinin bulunduğuna iddianamede de değinildi. Ancak Albashır’ın ifadesinde değindiği, “Muhammed, DEAŞ saldırısında ayaklarından yaralandı. Tedavi olduktan sonra tekrar ÖSO’ya katıldı” şeklindeki beyanı iddianamede yer almadı.