İstanbul Maltepe’de yaşayan trans kadın evinde bıçaklandı ve bornoz ipiyle boğularak öldürüldü. Polis, bilgi almak isteyen İstanbul LGBTİ aktivistine “Zaten ölmüş, ne uğraşıyorsun” dedi.

Kaos GL'den Yıldız Tar’ın haberine göre, İstanbul Maltepe’de yaşayan 33 yaşındaki trans kadın evinde öldürüldü. Saldırının ardından harekete geçen İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Kıvılcım Arat da tüm gece karakollardan bilgi almaya çalıştıklarını ancak kendilerine bilgi verilmediğini belirtti.

Arat, “Karakoldaki polisler benimle inanılmaz lakayt ve alaycı konuştular. Hukuki süreci takip edebilmek için bilgi almaya çalışıyorduk ancak bilgi vermediler. ‘Zaten ölmüş, gırtlağı kesilmiş, ne uğraşıyorsunuz’ gibi şeyler söylediler” ifadelerini kullandı.

BİR YILDA 271 TRANSFOBİK NEFRET CİNAYETİ

Transgender Avrupa, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde geçtiğimiz bir yılda nefret cinayeti sonucu hayatını kaybeden transların sayısını açıkladı.

Örgütün yürüttüğü Trans Cinayetlerini İzleme projesi son verilerine göre 1 Ekim 2014-30 Eylül 2015 tarihleri arasında dünya genelinde 271 trans, nefret saldırıları sonucu yaşamını kaybetti.