İstanbul'un Sultangazi, Kağıthane ve Kartal ilçelerinde Kobani'ye yönelik saldırılar protesto edilerek herkes, tarihi direnişe direnişe desteğe çağrıldı.

SULTANGAZİ

HDP Sultangazi İlçe Örgütü üyeleri, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını, Karayolları Mahallesi'nden TEM otoyoluna yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Karayolları Mahallesi'nde bir araya gelen yurttaşlar, "Katil IŞİD hesap verecek", " Biji berxwadana Kobanê" sloganları eşliğinde yürüyerek TEM otoyolunu iki yönlü trafiğe kapattı. Ardından, HDP'liler, Dörtyol'dan Gazi Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

KAĞITHANE            

Nurtepe Halk İnisiyatifi çağrısıyla Nurtepe Mahallesi Batmanlılar Derneği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi yaşamını yitiren YPG'lilerin posterleriyle " Şehiden me rumeta me ye" yazılı pankartı açarak Sokullu Caddesi'nde yürüyüşe geçti.

PKK lideri Abdullah Öcalan ile YPG bayraklarının açıldığı yürüyüşte, "Biji berxwadana Kobanê", "PKK halktır, halk burada" sloganları atıldı.

Caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşlerini gerçekleştiren yüzlerce kişi adına açıklama yapan Aydın Demir, " Kobanê direnişi zafere ulaşacaktır. Tüm onurlu insanları Kobanê'de yürütülen tarihi direnişe sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından Sokullu Caddesi üzerinde trafiği kapatarak barikat kuran gençlere polis tazyikli su ve gaz ve bombalarıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından gençler de polise taş, soda şişesi ve havai fişekle karşılık verdi. Ara sokaklarda yaşanan kısa süreli çatışmanı ardın eylem sona erdi.

KARTAL

HDP Kartal İlçe Örgütü ile HDK Kartal Meclisleri, Kobani'ye yönelik saldırılarını Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal AKP İlçe binası önüne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. "Kobanê IŞİD' e mezar olacak", "Biji berxwedana Kobanê sloganlarının atıldığı ve "ABD ve AKP beslemesi IŞİD Kürt' e Türk' e, Alevi' ye düşmandır" pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. Yürüyüşünü Kartal AKP İlçe binası önünde sonlandıran kitle adına HDP İl yöneticisi Cengiz Topbaşlı kısa bir açıklama yaptı.

Topbaşlı, Rojava' nın bir halklar bahçesi olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden oradaki devrimin boğulmak istendiğini söyledi.

AKP hükümetine çağrıda bulunan Topbaşlı, " Eğer AKP çözüm sürecini devam ettirmek istiyorsa Kobanê'deki direnişin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Aksi halde dünyayı herkese dar ederiz" dedi. Kobani'de onurlu bir mücadele verildiğini belirten Topbaşlı, bu direnişe yüksek sesleriyle her zaman destek vereceklerini söyledi. (DİHA)