İstanbul Ataşehir’de polis ve zabıta ekipleri, kağıt toplayıcılarının kaldığı ev ve kağıt toplama alanlarına eş zamanlı baskın yaptı. 49 ayrı adrese yapılan baskınlarda 200'e yakın kağıt toplayıcısı gözaltına alındı.

Baskınlarda kağıt toplama depolarında bulunan çekçek arabalarına ve diğer malzemelere belediye tarafından el konuldu. Kağıt toplayıcılarının Tuzla'da bulunan İstanbul İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldüğü belirtildi. Kağıt toplayıcılarının buradaki işlemlerin ardından sınır dışı edileceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği, 23 Ağustos'ta yaptığı açıklamada “Şehrimizde izinsiz-ruhsatsız atık toplama ve ayırma faaliyetleri; başta çevre ve halk sağlığı sorunları olmak üzere, kayıt dışı ve sağlıksız koşullarda istihdama yol açmakta, ayrıca kamu zararı ve haksız kazanca sebebiyet vermektedir. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla denetimlerimiz devam ediyor, devam edecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Açıklamanın ardından İstanbul'un farklı ilçelerindeki atık depolarına operasyonlar düzenlenmişti. İki gün önce Ümraniye’deki atık kağıt depolarına düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan üç kağıt toplayıcı, dün akşam mahkeme tarafından tutuklanmıştı. 

Kaynak: MA