İstanbul'da bir haftada 3 HDP'li genç kaçırıldı

HDP’liler, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, suç duyurusunda bulunacak

Güncel 30.08.2020 - 15:17 30.08.2020 - 15:17

HDP İstanbul Gençlik Meclisi, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin son bir hafta içerisinde 3 üyelerini kaçırarak ajanlık dayattığını belirterek, "Korku ve yıldırma politikalarınız faşizme karşı örgütlü mücadelemizi durduramayacaktır” açıklaması yaptı.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi, son dönemlerde üyelerine dönük ajanlaştırma dayatmaları ve baskılara dair parti binasında açıklama yaptı. Meclis üyelerinin yanı sıra HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da açıklamaya katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona üzerinde Kürtçe  ve Türkçe "Tehdit, baskı, ajanlaştırma bizi yıldıramaz" yazılı pankart asıldı.  

‘90’LI YILLARIN UYGULAMASI’

Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, gençlik üyelerine dönük yasa dışı faaliyetler ve zora dayalı bir yöntemin başlatıldığını söyledi. Avcı, bu yöntemlerin 1990’larda uygulandığına dikkat çekerek, faili meçhul cinayetlerin bu yöntemlerin sonucu olduğunu kaydetti. Aynı politikaların yeniden devreye konulduğunu ifade eden Avcı, “Gençlik meclisimizin çalışmaları kamuoyuna açıktır. Gençliğin yozlaşması, uyuşturucuya karşı bilinçlendirmeye yöneliktir. Yaşanan baskıcı uygulamaları kabul etmiyoruz” dedi. 

‘DÜKKAN KUNDAKLAYIN, ARKANIZDAYIZ’  

Ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, son dönemlerde gençlere özel bir yönelim olduğuna işaret ederek, “Gençleri zorla arabaya bindirip ‘seni mezara gömeceğiz’ diyorlar. Kaçırarak para teklifinde bulunuluyor. Hadlerini aşıp ‘dükkan bile kundaklayıp araç bile yaksanız biz her zaman arkanda olur seni koruruz’ deniliyor. Gençler üzerine oynanan oyunları iyi biliriz. İstanbul’da 3 arkadaşımızın kaçırılması tehlikelidir. Devlet yetkileri ve Süleyman Soylu'ya çağrımdır. Bu çetelerinin arkasında kim var? İstanbul’da nasıl olur da gençler kaçırılarak bu yöntemler uygulanıyor ve bundan devletin haberi olmuyor. Arkasında olanları açığa çıkartın. Bu yöntemler açıkça gençlere legal alanda ‘size siyaset yaptırmayacağız’ demektir. Konunun takipçisi olacağız” diye konuştu. 

TEHDİT EDİLDİ
 
HDP İstanbul Gençlik Meclisi’nden Murat Yaşa ise, üyelerine dönük uygulamalara değindi. Yaşa, son bir hafta içerisinde 3 üyelerinin kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırıldığını paylaşarak, yaşananları şöyle özetledi: “Araca bindirilip gözleri ve elleri arkadan bağlanarak saatlerce darp ve işkence ile ajanlaştırmaya çalışmışlardır. Gençlik meclisi üyemiz olan arkadaşımız Musa Taştan partiye üye olduğu günden beridir istihbarattan olduğunu söyleyen kişilerce önü kesilip kaçırılarak ajanlık dayatmasında bulunulmuş bunu kabul etmeyen arkadaşımız ailesi ile tehdit edilmiştir. 
 
BİZİMLE OLURSAN ABİLİK YAPARIZ
 
Yine, aynı şekilde HDP Sultangaz İlçe Örgütü yöneticisi arkadaşımız Cihan Çitgez bundan bir hafta önce yüzleri maskeli olan dört kişi kendilerini istihbarat olarak tanıtıp, saatlerce aracın içerisinde darp ve işkence ile ajanlık dayatılmış, ‘bizimle olursan sana her zaman abilik yaparız’ denilmiştir. Bunu kabul etmeyen arkadaşımız küfür ve hakaretler edilerek ailesiyle tehdit edilmiştir. 

DEVLET ADINA ÇALIŞIYORUZ

Son olarak İstanbul Gençlik Meclisi üyemiz olan Lider Polat Kartal ilçesi Soğanlık Mahallesi’nde metroya giderken, kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyinimli 4 kişi tarafından ‘emniyette ifaden var’ denilerek zorla araca bindirilmiştir. Gözleri ve elleri arkadan bağlanılıp küfür ve hakaretler edilerek ‘seni birazdan büyük abilerimize teslim edeceğiz onlara karşı saygılı olacaksın’ denilerek başka bir araca bindirilmiş. Bindirildikten sonra üstündeki bütün elbiseler çıkartılarak çıplak bir şekilde saatlerce işkence edilip ajanlık dayatmasında bulunulmuştur. Bunu kabul etmeyip kendini HDP  Gençlik Meclisi çalışanı olarak tanıtmasına rağmen ‘kimden emir alıyorsun kim seni buraya gönderdi sizleri burada yaşatmayız, biz devlet adına çalışıyoruz, devlet bize yetki vermiş, bunun için para alıyoruz, İstanbul’dan gideceksin’ denilerek tehdit edilmiş ve üzerindeki bütün kişisel eşyalarını, telefonunu, elbiselerini ve telefonunu gasp ederek gözü kapalı bir şekilde yol kenarına bırakmışlardır. 

TELEFONDAN MESAJ ATTILAR

Arkadaşımızın telefonunu gasp eden bu insanlıktan nasibini almayan paramiliter çeteler, arkadaşımızın telefonunda kayıtlı olan diğer meclis üyesi arkadaşlarımıza mesaj atarak görüşme talep etmişler. Bunun sonucunda teşhir olan bu çeteler arkadaşlarımıza ‘size de sıra gelecek’ tehditinde bulunmuşlar." 
 
‘DAHA ÇOK ÖRGÜTLENECEĞİZ'

Yaşa, üyelerine yönelik herhangi bir saldırıda bundan devletin sorumlu olacağını belirterek, “Hiçbir insanlık dışı korku ve yıldırma politikalarınız gençlik meclisimizin, faşizme karşı örgütlü mücadelesini durduramayacaktır. Her gün daha çok örgütleneceğiz, daha çok uykularınızı kaçıracağımızı buradan bir kez daha söylüyoruz. Baskılarınız bizi yıldıramaz" dedi. 

Kaynak: MA  
 
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@