Müftülüğe tahsis edilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin, öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından eğitim ve bilimsel amaçlı kullanılmaya devam edileceği açıklandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada "İstanbul Müftülüğü, var olan İÜ Botanik Bahçesi’nin daha da iyi hale gelmesi için İstanbul Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütecek" denildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün davetiyle Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Alfred Hilbron tarafından 1935’te kurulan ve ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik yaklaşık 5 bin bitkiye ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, geçen yılın ağustos ayında Diyanet’e bağlı İstanbul Müftülüğüne devredilmişti.

Diken’in ocak ayındaki sorusu üzerine bilgi veren Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), alanın müftülüğe tahsis edildiğini, ancak teslim alınmadığını bildirmişti. Cevapta, burada nasıl bir uygulama yapılacağı ya da nasıl projelendirileceği konusunda bilgi olmadığı da belirtilmişti.

Diken'de yer alan habere göre İstanbul Üniversitesinden yapılan açıklamada, bahçenin öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından eğitim ve bilimsel amaçlı olarak kullanılmaya devam edileceği belirtildi.

Botanik Bahçesi’nde sadece binaların boşaltılacağını, binada yer alan laboratuvarlar ve eğitim alanlarının Beyazıt’taki yerleşkede faaliyet göstermeye devam edeceğini duyuran üniversite açıklaması şöyle devam etti:

“İstanbul Müftülüğü, var olan İÜ Botanik Bahçesi’nin daha da iyi hale gelmesi için İstanbul Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütecek. 1935 yılında kurulan ve ağaç, çalı, otsu tropik ve subtropik 5000 adet bitki içeren İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri tarafından eğitim, uygulama dersleri ve bilimsel amaçlı olarak kullanılmaya devam edecek.”

Açıklamada, Vezneciler Yerleşkesi’ndeki İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü binasının tamamlanmasıyla birlikte ise laboratuvarlar ve çalışmalarını sürdüren öğretim üyelerinin kalıcı olarak taşınacağı kaydedildi.