Mezopotamya Sinema Kolektifi, 24-29 Mart tarihleri arasında 2’ncisini düzenleyecekleri İstanbul Kürt Film Festivali’ne dair Elmadağ’da bulunan derneklerinde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamayı okuyan Mezopotamya Sinema Kolektifi’nden Adar Taş, sanatın önemine değinerek, birçok toplumun kimliğini sinema üzerinden icra edip ortaya çıkardığına işaret etti.

Taş, "Ancak Kürtler ve Kürtlerle benzer durumda olan toplumlar, birçok engelleme ile karşılaşmışlardır. Asimilasyon politikalarından maddi ve manevi zorluklara kadar birçok zorluk Kürt sinemasının gelişimine engel olmuştur. Hala da bu durum çeşitli biçimlerde sürmektedir. Bu festivali organize eden komite olarak, biz bu durumun farkındayız ve bu temelde festivalin ikincisini düzenliyoruz. Kürt halkı her biçimde kendi kültür ve sanatıyla ulusal bir mücadele içindedir. Umudumuz bu duruma bir kıvılcım olmaktır" dedi. 

SANSÜRE MARUZ KALIYOR

Festivalin ilkini 2019 yılında düzenlediklerini hatırlatan Taş, Kürtlerin sanatlarını seyirciyle buluşturmakta zorlandığını belirterek, "Filmleri gösterime girse bile, ağır bir sansür mekanizmasından geçmek zorundalardı. Bugün Kürt filmlerinin salon bulabildiklerini ya da sansüre uğramadıklarını iddia etmiyoruz. Bu sorunlar hala devam etmektedir. Dolayısıyla bu festival aracılığıyla Kürt sinemasına dayatılan sansürü, engelleri ve kısıtlamaları elimizden geldiğince ortadan kaldırmak istiyoruz. Ayrıca bu festivalin Kürt sinemacıların filmlerini gösterebilecekleri ve eserlerini başta Kürt izleyicilere ve tüm sinemaseverlere sunabilecekleri bir yer olmasını istiyoruz. İlk hedefimiz bu olsa da dünya sinemasında Kürtlerin güçlü bir temsilini oluşturmak, Kürt sinemasına ve dünyaya kendi rengimizle katkı sunmak istiyoruz" diye belirtti. 

28 FİLM GÖSTERİME GİRECEK 

2019'da koronavirüs salgını nedeniyle festivale devam edemediklerini dile getiren Taş, "Bugün ilk festivalimizin heyecanıyla ikinci festivalimizi, 24-29 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bu festivalin çalışmalarına başlayalı neredeyse 5 ay oldu. Festival komitesi olarak filmlerin seçiminde bazı kriterler belirledik. Genel olarak insana, doğaya ve demokratik değerlere sahip ve bu değerler ile örtüşen filmleri seçmeye çalıştık. Şüphesiz ki bize gönderilen tüm filmler önemlidir ve bu bağlamda festivalimize filmlerini gönderen bütün yönetmenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. 6 gün boyunca sürecek olan festivalimizde, uzun metraj, belgesel ve kısa film kategorilerinde toplam 28 film gösterilecek. Kürdistan'ın dört parçasından, Kürtlerin yaşadığı ve eserler ürettiği dünyanın diğer ülkelerinden derlenen bu filmler, çoğunlukla yönetmenlerin katılımıyla gösterilecek" bilgilerini paylaştı. 

FESTİVALE KATILIM ÇAĞRISI

Festivale katılım çağrısında bulunan Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amasi Martirosyan'ın 1933 yılında çektiği ve bugüne kadar ne Türkiye'de ne de Kürdistan'da gösterilen Êzidî Kürtler adlı film festivalimizin açılış filmi olacak. Festivalin açılış gününde, Êzidi-Kürtler filminin gösteriminin yanı sıra bir konser etkinliği düzenlenecek. Sinemanın her alanından Kürt sinemacılar festival kapsamında düzenlenecek olan bir forum etrafında, Kürt sinemasını ve sorunlarını tartışacaktır. İstanbul Kürt Film Festivali Komitesi olarak 24-29 Mart tarihleri arasında sinemacıları, sinemaseverleri ve halkımızı festivalimize bekliyoruz."

Kaynak: MA