İstanbul'da görev yapan polis memuru E.S., İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasında intihar etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru E.S.'nin, il emniyet binasındaki boş bir odada, kendi silahıyla yaşamına son verdiğini açıkladı.

Açıklamada, "05.10.2022 tarihinde Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli Polis Memuru E.S. il emniyet müdürlüğümüzde boş bir odada kendi silahıyla intihar etmiştir. Olay sonrası ambulansla hastaneye sevk edilen E.S. yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir" denildi.

E.S.'nin 2021 ve 2022 yıllarında psikolojik destek aldığı belirtilen açıklamada, "Tüm teşkilat mensuplarımızı derinden üzen intihar olayında varsa ihmali olanların tespit edilmesi için de soruşturma açılmıştır" ifadelerine yer verildi.

EMNİYET-SEN GENEL BAŞKANI: SON 30 SAATTE 5 ARKADAŞIMIZ HAYATINDAN VAZGEÇME YOLUNU SEÇTİ

Twitter hesabından paylaşım yapan Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına tepki gösterdi.

Sezer, "Alelacele hazırlanmış, yalan yanlış kelimeler, o kadar korkakça bir açıklama ki, bir sürü kelime hataları ve 'ne de olsa ölmüş, konuşamaz' bir kişiye 'deli' yaftası… Yazıklar olsun size…" dedi.

Son iki günde 4 polisin intihar ettiğini, 1 polisin de intihar girişiminden yaralı olarak kurtulduğunu aktaran Sezer, "2022 yılında canına kıyan meslektaşlarımızı paylaşmayacağım demiştim. Birkaç canlı yayında konuştuk. Ama twit olarak atmadım. 30 saatte 5 arkadaşımız hayatından vazgeçme yolunu seçti, birisi çok şükür sağ ancak 4 meslektaşımızı kaybettik. Çok öfkeliyim…" ifadelerini kullandı.

'O MEKTUPTA İSMİ GEÇENLER AÇIĞA ALINMALI'

E.S.'nin intihar etmeden önce yazdığı mektupta baskıya maruz kaldığını yazdığına dikkat çeken Sezer, "Bir kişi İstanbul emniyetin göbeğinde, personel şubenin içerisinde canına kıyıyorsa, o emniyet müdürünün de, o mektupta ismi geçenlerin bir dakika orada kalmaması gerekir… En acil şekilde soruşturma açılmalı ve ilgili kişiler açığa alınmalıdır" dedi.

CHP'Lİ BAKAN: DEFALARCA ÇAĞRI YAPTIM, REDDETTİNİZ

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, TBMM'de 2021 ve 2022 yılında polis intiharlarının araştırılmasıyla ilgili konuşmalarını Twitter hesabından paylaştı ve hükümete tepki gösterdi.

Bakan, paylaşımında "Defalarca çağrı yaptım. 'Araştırma komisyonunu kuralım. Eğer bu komisyonun kurulmasına oy vermezseniz bundan sonraki polis intiharlarının her birinde vebaliniz olur' dedim. Hep reddettiniz. Son 26 saatte 4 polis intihar etti. Cinayetlerin sebebi sizsiniz!" ifadelerine yer verdi.